banner39

Maden ocaklarının çoğu saatli bomba gibi

Elektrik Yüksek Mühendisi Kemal Sarı, madenlerde çok ciddi bir riskin daha giderek büyüdüğüne dikkat çekiyor: "Bu tür işyerlerinde kullanılması gereken 'alev almaz' elektrik malzemeleri, madenlerin yüzde 90'ında yok. Bu eksiklik saatli bomba gibi.."

Güncel 19.05.2014, 14:20 19.05.2014, 14:26
Maden ocaklarının çoğu saatli bomba gibi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Soma maden kazası, Türkiye ’nin madenlerinde ‘yeraltına gizlenmiş’ birçok tehlikeyi de gün yüzüne çıkardı. Soma’daki madenlerde birçok kez eğitime katılan, Zonguldak madenlerinde de uzun yıllar çalışmış Elektrik Yüksek Mühendisi Kemal Sarı, madenlerde çok ciddi bir riskin daha giderek büyüdüğüne dikkat çekti.

Radikal'in haberine göre Sarı, “Madenlerin yüzde 90’ında kullanılması gereken elektrik malzemelerinin (EXPROOF Elektrik Aletleri) eksikliği tıpkı bir saatli bomba gibi” dedi.

En son 2013 Kasım ayında Soma’daki madenlere elektrik tesisatı konusunda eğitim verdiklerini anlatan Sarı, özellikle Konya Ermenek, Çorum, Yozgat ve Zonguldak’ta Türkiye Taş Kömürü (TTK) dışındaki özel madenlerde bu tehlikenin bulunduğuna dikkat çekti.

Konunun Türkiye’deki önde gelen uzmanlarından olan Sarı’nın anlattığını göre, parlayıcı ve patlayıcı maddelerle uğraşan sanayi kollarında normal çalışma icabı patlayıcı ortam oluşuyor. Elektrik aletlerinin çıkardığı kıvılcım bu ortamları tehlikeye düşürüyor ve patlamalara yol açıyor. Bu yüzden bu gibi işyerlerinin patlayıcı ortamlarında kullanılan elektrik aletleri farklı olmak zorunda.

İşte bu olaya EXPROOF ve kullanılan elektrikli aletlere de EXPROOF Elektrik Aletleri adı veriliyor. Sarı, bunun çok fazla bilinmediğini çok az madende bu tedbirlerin alındığını dile getirirken geçmişten Afşin Elbistan Santrali’ni örnek veriyor:

“TTK dışındaki kömür madenlerinin hemen tamamında exproof (alevsızmaz) alet kullanılmamaktadır. Hiçbiri nizami çalışmamaktadır. Türkiye’de mevcut kömür madenlerinin yüzde 90’dan fazlası elektrik tesisatı açısından gayri nizamidir. Bunu Çalışma Bakanlığı da biliyor. Unutmayınız bir zamanlar Afşin Elbistan’da termik santral patladı. Burada da aynı sorun vardı. Ben o dönemde santralde çalışıyordum.”

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?