banner39

'Madımak Davası'nın Sivas'a gönderilmesine itiraz

ÖYM'lerin kapatılması üzerine Ankara'da görülen Madımak Davası'nın Sivas'a gönderilmesine müşteki avukatları itiraz etti

Güncel 18.03.2014, 16:42 18.03.2014, 16:42
'Madımak Davası'nın Sivas'a gönderilmesine itiraz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kapatılan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Sivas'ta, 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüne ilişkin davada dosyası ayrılan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş hakkındaki dava dosyasını Sivas Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine ilişkin kararına müşteki avukatınca itirazda bulunuldu.

Müştekilerin avukatı Şenal Sarıhan, itiraz dilekçesini Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdi.

İtiraz dilekçesinde, "Sivas'ta yaşanan katliama ilişkin olarak Kayseri DGM, Sivas Ağır Ceza ve Asliye Ceza Mahkemeleri'nde açılan üç ayrı davanın güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledildiği" belirtildi.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması nedeniyle davadan dosyası ayrılan 3 firari sanık hakkındaki davanın Ankara ağır ceza mahkemelerinden biri yerine Sivas Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesinin kararlaştırıldığı ifade edilen dilekçede, "Sivas katliamı davası, Ankara'ya nakledilmiştir. Adalet Bakanlığı nakil istemini, hem yaşanan olayların vahametini, hem de mağdurların Sivas'ta bu acı olayı her duruşmada yeniden yaşayarak duyacakları acıyı değerlendirerek talep etmiştir. Bu yolda alınan karar, yürürlüktedir. Bu konuda mahkemenizin aksi bir karar alma yetkisi de bulunmamaktadır" denildi.

Dilekçede, davanın Sivas Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine ilişkin kararın kaldırılarak, dosyanın Ankara ağır ceza mahkemelerinden birine gönderilmesi talep edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?