banner39

Mahir Kaynak hayatını kaybetti

MİT eski daire başkanlarından ve 9 Mart cuntasını içine sızıp ortaya çıkaran Mahir Kaynak, hayatını kaybetti. Kaynak, geçtiğimiz yıl felç geçirmişti

Güncel 14.02.2015, 11:44 14.02.2015, 13:23
Mahir Kaynak hayatını kaybetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski MİT mensubu, istihbarat analizcisi Mahir Kaynak, geçirdiği felç rahatsızlığı sonrası dün gece evinde hayatını kaybetti.

Kaynak, MİT ile ilişkisi kesildikten sonra çeşitli yayın organlarında uzun süredir yazarlık yapıyordu. Daha çok istihbarat analizleriyle tanınan Kaynak'ın Türk ishitbaratının önemli bir dönemine tanıklık ettiği biliniyor.

Mahir Kaynak’ın cenazesi, pazartesi günü, öğle namazını müteakip Ataşehir Mimarsinan Camii'nde kılınacak cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek

MAHİR KAYNAK KİMDİR ?

Mahir Kaynak 1934'te Gaziantep'te dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini burada tamamladıktan sonra 1948'de Kuleli Askeri Lisesi'ne gitti. 1953'te Harp Okulu'nu bitirdi. 1967'de askerlikten ayrıldı. 1961'de mezun olduğu İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde asistanlık yaptı. 1965'te doktor, 1971'de doçent oldu. O dönemlerde Milli İstihbarat Teşkilatı'na (MİT) girdi. 1980 yılında MİT'ten emekli oldu. 1989'da İktisat profesörü oldu. 1993 yılında Gazi Üniversitesi'nden emekliye ayrıldı.

Kaynak, uzun süredir çeşitli yayın organlarında yazarlık, istihbarat analistliği yapıyordu.

9 MART CUNTASINI ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Mahir Kaynak, TSK içinde örgütlenerek, bir darbe ile BAAS tipi bir devlet yapısını hayal eden sol bir cuntanın içine sızarak, bu yapının darbe yapmasını engellemişti.

27 Mayıs’ın önemli generallerinden Cemal Madanoğlu, 1967’den 1971’e kadar sol bir darbe hazırlığı içerisinde olmuştu. Doğan Avcıoğlu, Mümtaz Soysal, İlhan Selçuk gibi gazete ve yazarlarla yakın ilişkide olan “Madanoğlu Cuntası” 27 mayıs’ın amacından saptığını düşünerek demokrasinin Türkiye gerçekleriyle uyuşmadığı savı ile hareket edip “Milli Demokratik Devrim” arayışına girmişti. Türkiye’yi asker-sivil işbirliğinin yönetmesi gereken grup gazetecilerin ve ordudaki solcu Kemalist subayların desteği ile yeni bir darbe yapmayı planlıyordu.

Darbenin tarihi bile belirlenmiş ve 9 Mart 1971’de yönetime el koymayı planlamışlardı. 9 Mart’ta Yeni bir anayasa kurulacak, MDD ilkeleri yürürlüğe girecekti. Devlet başkanlığına önce Faruk Gürler getirilecek daha sonra yerini Milli Demokratik Devrimcilerin lideri Mihri Belli’ye devredecekti. Başbakanlığa ise Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur getirilecekti. Bütün kuvvet komutanları değiştirilecek bu komutanlar aynı zamanda yeni oluşturulacak Devrim Partisi hükümetinde bakanlık görevlerini üstleneceklerdi.

Darbe girişimi Mahir Kaynak'ın cuntacıların içine sızması, MİT’in de durumu Genelkurmay Başkanı Memduh Tağmaç’a haber vermesiyle önlendi.

Memduh Tağmaç, 8 Mart’’ta 200 subayın katıldığı olağanüstü bir toplantı düzenledi. Darbe de ismi geçen subaylardan bir kısmı açığa alındı, bir kısmı da emekli edildi. Bu sırada Genelkurmay’ın baskısı sonucu, Kara Kuvvetleri Komutanı Faruk Gürler ile Hava Kuvvetleri Komutanı Muhsin Batur da darbe girişiminden desteklerini çekti. Bu isimler daha sonra ordu içindeki diğer isimlere destek vererek, hep birlikte 12 Mart 1971'de hükümete muhtıra vermişlerdi.

Bu cuntayı ortaya çıkaran Mahir Kaynak ise mahkemede deşifre olmuştu. Emekliliğine kadar MİT içinde daire başkanlığı yapan Mahir Kaynak, daha sonra Gazi Üniversitesi'nde öğretim üyeliğinde bulunmuştu. 

SOLCULAR 12 MART'I SEVİNÇLE KARŞILAMIŞTI!

12 Mart'ta hükümete verilen muhtırayı solcular ilk başta darbeyi kendilerinin yaptığını düşünerek sevinçle karşılamıştı. Muhtırayı ilk alkışlayan ise TİP lideri Behice Boran’dı. Sol, daha sonra 9 Mart cuntası olarak adlandırılacak askeri ekibin yönetime el koyduğunu düşünüyordu. DİSK de muhtıraya destek verdiğini, solcu liderlerden Mucip Ataklı ise askerin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek “hukuki bir ihtilal” yaptığını açıklamıştı. Sol Kemalist dernekler ortak bir bildiri yayınlayarak muhtıraya destek verdiklerini ilan etmişti. Ama solcuların beklentilerinin yanlış olduğu ilerleyen günlerde ortaya çıktı.

MAHİR KAYNAK'IN KİTAPLARI

İstihbarat ve siyaset analisti olarak çok sayıda kitabın altına imza atan Mahir Kaynak'ın kitapları ise şöyle:

Amerika 11 Eylül Afganistan Irak, Başımıza Çuval Geçirenler, Yeni Ortadoğu Haritası (Emin Gürses ile birlikte), Dönemeç, Kürt Meselesi, Ergenekon- Darbecilerin son çırpınışları8 Ömer Lütfi Mete ile birlikte), Geleceğin Türkiyesi- Yeni Osmanlılar ( Emin Gürses ile birlikte), Büyük Ortadoğu Projesi ve Türkiye Üzerine Stratejik Analizler, Dünyayı Kimler Yönetiyor (Ömer Lütfi Mete ile birlikte), İstihbarat ve Terör Oyunları, Para İmparatorluğu / Kontrol Kimin Elinde?, Kürt Meselesi, Bugünü Dünden Okumak, Sil Baştan, Sonuçlardan Sebepler, Üç... İki... Bir (Ters Labirentlerde Final), Yel Üfürdü Su Götürdü (otobiyografik hatıralar), Derin Devlet (Ömer Lütfi Mete ile birlikte) , Yeni Dünya Düzeni, Mit ve Türkiye

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?