banner39

Mahkeme Bahtiyar Aydın dosyasını bakanlığa gönderdi

Lice'de öldürülen Bahtiyar Aydın ile ilgili davanın dosyasının Adalet Bakanlığı'na gönderilmesine karar verildi

Güncel 13.06.2014, 16:25 13.06.2014, 16:28
Mahkeme Bahtiyar Aydın dosyasını bakanlığa gönderdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993 yılında, dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin öldüğü olayla ilgili dava dosyasının Adalet Bakanlığı’na gönderilmesine karar verildi.

Daha önce güvenlik gerekçesiyle Eskişehir'e nakledilen dosya, bu kentte TMK ile görevli mahkeme olmaması nedeniyle Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne gönderildi.

Yargıtay'ın güvenlik gerekçesiyle davanın İzmir'de görülmesine karar vermesinin ardından 1. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün ilk duruşma yapıldı. Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ile sanık avukatlarının katıldığı duruşmanın ilk bölümünde avukatlar dinlendi. 

Mahkeme heyeti, öğleden sonra gerçekleştirilen oturumda dava dosyasının Adalet Bakanlığı’na gönderilmesi yönünde karar verdi.

Bunun üzerine söz alan katılan avukatları, karara tepki gösterip, duruşma salonunu terk etti.

Kararı gazetecilere değerlendiren avukat Zeynep Sedef Özdoğan, sanıkların üst düzey kolluk görevlileri olması nedeniyle, mahkemenin HSYK’dan yargılama için izin alınması maksadıyla böyle bir karar verdiğini savundu.

Özdoğan, bunun da sanıkların suçlarını yasal zemine büründürmek ve zaman aşımına uğratmaya çalışmak gayreti anlamına geldiğini iddia etti.

İDDİANAMEDEN

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıklar Eşref Hatipoğlu ve Tünay Yanardağ hakkında, TCK'nın "Taammüden öldürme", "Halkı isyana ve birbirini öldürmeye teşvik", "Cürüm işlemek üzere teşekkül oluşturma" suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Öte yandan, dava kapsamında 18 yıldır tutuklu bulunan ve müebbet hapse mahkum edilen Mehmet Emin Özkan, Avukat Serdar Çelebi'nin başvurusu üzerine 29 Nisan 2014'te Diyarbakır'da yeniden yargılanmaya başladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?