Mahkeme: Neyin devlet sırrı olduğuna biz karar verelim

28 Şubat MGK tutanaklarının devlet sırrı olduğu gerekçesiyle mahkemeye gönderilmemesi üzerine mahkeme 'devlet sırrı olduğuna mahkemenin karar vereceğine hükmetti

Mahkeme: Neyin devlet sırrı olduğuna biz karar verelim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat darbe süreci ile ilgili davada dönemin MGK tutanakları talebe rağmen devlet sırrı olduğu gerekçesiyle mahkemeye gönderilmedi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, "Bir belgenin devlet sırrı olup olmadığına mahkeme karar verir" diye karar aldı.

28 Şubat postmodern darbe süreci davası, dün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlandı. Refah-Yol Hükümeti'ni devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de aralarında yer aldığı sanıkların büyük çoğunluğu hazır bulundu.

Tarihi olarak nitelendirilen davanın en önemli belgeleri arasında yer alması beklenen belgeler henüz "devlet sırrı" olduğu gerekçesiyle dosyalara giremedi. Devlet sırrı olduğu gerekçesiyle mahkemeye gönderilmeyen belgeler arasında dönemin MGK'sı tarafından alınan kararlar ve toplantı tutanakları da yer alıyor.

Mahkeme iddianameyi kabul ederken Milli Güvenlik Kurulu'na yazı yazarak 28 Şubat kararlarının alındığı toplantının tutanaklarının kendilerine gönderilmesini talep etmişti. MGK, mahkemenin bu talebine olumsuz verdi. Gerekçe olarak da söz konusu MGK toplantısının 'devlet sırrı' kapsamında olduğu ve bu nedenle tutanakları açıklayamayacağını mahkemeye bildirdi.

MGK tutanaklarının devlet sırrı olup olmadığı ile ilgili son kararı mahkeme verecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2013, 12:16
banner53
YORUM EKLE

banner39