banner39

Mahkeme Tuğluk'un mazbatası istedi

Mahkeme, YSK'dan 'Terörörgütü propagandası yapmak' suçundan yargılanan Tuğluk'un mazbatasını istedi.

Güncel 04.08.2011, 12:52 04.08.2011, 12:52
Mahkeme Tuğluk'un mazbatası istedi

Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un mazbatasını istedi. 

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un, 2005 yılından itibaren gerçekleştirilen siyasi ve örgütsel etkinliklerdeki konuşmalarda, genel olarak örgütsel dili kullandığı ve konuşmalarında topluluklara örgütsel propaganda yaptığı gerekçesiyle hakkında 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan, 75 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açmıştı. 

Davanın görüldüğü Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Tuğluk'un Van Seçim Kurulu'ndan aldığı mazbatasının örneğini istedi. Duruşmaya Tuğluk katılmazken, avukatı Fethi Gümüş hazır bulundu. 

Mahkeme, Van İl Seçim Kurulu Başkanlığı'na müzekkere yazarak, Tuğluk için hazırlanan mazbatanın bir örneğinin mahkemeye gönderilmesine karar verdi. Sanık Tuğluk hakkında mütalaa hazırlaması için iddia makamına süre verilmesini kararlaştıran mahkeme, duruşmayı erteledi. Van Bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk hakkında hazırlanan iddianamede, 2005 yılından itibaren gerçekleştirilen siyasi ve örgütsel etkinliklerde konuşmalar yaptığı ve sanığın bu konuşmalarında genel olarak örgütsel dili kullanıp propaganda yaptığı belirtildi. Tuğluk'un,PKK'nın yaptığı çağrılara uygun olarak katıldığı kaydedilen mütalaada şu ifadelere yer verildi: 

"Sanık Aysel Tuğluk, Abdullah Öcalan'ın görüş ve düşüncelerinin toplum içinde benimsenmesi, kökleşmesi ve derinleşmesini sağlamak amacıyla yaptığı konuşma içerikleri, hitap ettiği kitle tarafından algılanması biçimi birlikte değerlendirildiğinde, düşünce özgürlüğü sınırlarını aşan konuşmaları ile yasadışı PKK'nın propagandasını yaptığı anlaşılmıştır."

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?