banner15

Mahkumların sevk işlemleri 'işkence'ye döndü

Müebbet hapis cezasına mahkum edilen Mecit Demir'in cezasının infazı, ailesinin bulunduğu Diyarbakır yerine sürekli başka şehirlerde gerçekleşmesi aileyi mağdur etti. Oğullarının sürekli, isteği dışında cezaevi değiştirmek zorunda bırakıldığını belirten aile sevklerin bir zulüm haline dönmesinden şikayetçi

Mahkumların sevk işlemleri 'işkence'ye döndü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'da müebbet hapse mahkum edildikten sonra batı illerinde cezası infaz edilen Hizbullah davası mahkumu Mecit Damar, isteği dışında sürekli cezaevi değiştirmek zorunda kalıyor. Damar'in sürekli yer değiştirmesi ailesini de mağdur etmiş durumda. Anne Damar, hiçbir suçu olmadığı halde mahkum edildiğini savunduğu oğullarının kendilerinden uzak şehirlere götürülmesinin kendilerini çok üzdüğünü söylüyor. Eşi ve çocukları da Mecit Damar'in sürekli yer değiştirmesi ve uzak şehirlere gönderilmesinin kendilerini çok mağdur ettiğini belirtiyor.

İLKHA'nın haberine göre bir süre önce batı illerinden Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine getirilen mahkum, isteği dışında Eskişehir'e sevk edildi. Bunun zulüm olduğunu belirten mahkum yakınları, 'Bu sevk hem bize hem de mahkûmlara yapılan işkencedir.' diyor. Bir süre önce 3 bin lira yol masrafı alınarak Batı illerinden Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yapılan T Tipi Kapalı Cezaevine getirilen Hizbullah mahkumu, yeni cezaevine alışamadan bu sefer Eskişehir'e gönderiliyor.

Gözaltında işkence altında imzalanan belgeler ile müebbet hapse mahkûm edildiği belirtilen Mecit Damar, yıllarca ailesinden uzakta Batı illerindeki cezaevlerinde tutuldu. Kısa süre önce Siverek T Tipi Kapalı Cezaevine getirilen Damar'ın sevki bu sefer de Eskişehir'e çıkarıldı.

Görüş esnasında eşinin sevkinin çıktığını öğrenen Damar'ın eşi Faika Damar, eşinin uzun yıllar bölgeden ve ailesinden uzak cezaevlerinde tutulduğunu belirterek, eşinin memleketi olan Diyarbakır'a getirilmesini beklerken yeni bir sevk zulmüyle karşılaştıklarını söyledi.

TOKAT, ANKARA, SİVEREK ŞİMDİ DE ESKİŞEHİR...

Damar'ın eşi eşinin sevk zulmünü şöyle anlattı: Eşim daha önce Tokat Cezaevinde idi. Eşim oradan Ankara'ya gönderildi. Ankara'dan Siverek T Tipi Kapalı Cezaevine sevk edildi. Hatta sevk edildiğinde cezaevi sevk aracının 3 bin lira ücretini zor imkânlarla toplayıp verdik. Şimdi ise Eskişehir'e nasıl gideceğimizi bilmiyorum. Ben kalp hastasıyım, tek böbreğim var, romatizma ve hiper tansiyon hastasıyım. Eşim Siverek'te iken ne kadar olsa yakındı görüşe gidebiliyorduk ama böyle yaptılar. Allah hakkımızı bırakmasın. Bu sevk hem bize hem de mahkûmlara yapılan işkencedir.

ANNE KALP HASTASI

Oğlundan uzak olmanın çok acı olduğunu dile getiren Anne Zeliha Damar ise, “Oğlum hiç rahat yüzü görmedi. Bugün de böyle yapılıyor. Oğlum Tokat ve Ankara'da iken bir defa dahi görüşüne gidemedim. Siverek'te ise oğlumun ziyaretine sadece bir defa gidebildim. Ben kalp hastasıyım ve ayağımda lif yırtılmış. Bu hastalıklarla Eskişehir'e oğlumun ziyaretine gidemem. Uzun yolculuk yapamıyorum. Allah hakkımızı bırakmasın.” dedi.

"ÇEVREDEKİ CEZAEVLERİNE İSTİYORUZ"

Mecit Damar'ın oğlu Ömer Damar ise, “Biz çok zorluk çekiyoruz. Annem hastadır. Geçmişte Tokat ve Ankara'ya görüşe gittiğimizde annemi hastalığından dolayı hep bayılmış halde görüyordum. Bizim için uzun yol çok sıkıntılıdır. Babamın Siverek'te bulunması annemin görüşe gidebilmesi için bir nebze de olsa iyiydi.  Babamı yakın çevrede bulunan cezaevlerine sevk etsinler. Yeter artık başka bir şey istemiyorum” ifadelerini kullandı.

Son olarak yetkililere seslenen hükümlü eşi Damar, eşinin sevkinin Diyarbakır'a ya da çevre illere çıkarılarak kendilerine reva görülen bu zulme son verilmesi çağrısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 17:52
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35