banner39

MAK: Miting bombalama seçim sonucunu belirledi

Diyarbakır'daki miting saldırısının seçim sonuçlarını etkilediğini, Ak Parti'nin iki puanını HDP'ye eklediğini savunan MAK Danışmanlık Şirketi Sahibi Kulat, muhtemel bir erken seçimde Ak Parti'nin yüzde 43,5 oy alacağını savundu

Güncel 22.06.2015, 12:07 22.06.2015, 12:07
MAK: Miting bombalama seçim sonucunu belirledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MAK Araştırma Başkanı Mehmet Ali Kulat, bu pazar seçim olsa Ak Parti'nin yüzde 43.5 oy alacağını öne sürdü.

Kulat'a göre Diyarbakır'da HDP mitingine yönelik bombalı saldırı Ak Parti'den en az iki puanı HDP'ye ekledi. Kulat, Ak Parti'nin içinde olmadığı hiçbir koalisyonun mümkün görünmediğini Ak Parti-MHP hükümetinin seçime kadar ülkeyi taşıyabileceğini iddia etti.

Sabah gazetesinin sorularını cevaplayan  Kulat'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"MİTİN BOMBASI ETKİLİ OLDU"

Doğrusu son haftaya kadar kendi çekirdek oyunun dışında ağırlıklı olarak CHP ve Beyaz Türklerden oy alan ve bu oylarla seçim barajı konusunda bıçak sırtı bir görüntü oluşturan HDP bu provakatif eylemler ve Ak Parti'nin de son haftada iyi atraksiyonlar geliştirememesinin etkisiyle baraj üstü yaklaşık 2 - 3 puanlık oyu ağırlıklı Ak Parti seçmeninden almıştır. Araştırma firmalarının bu tarihten önce yaptıkları çalışmalarla bu süreç sonrası sahada gördükleri budur. Ama YSK yasağı gereği seçime 10 gün kala kamuoyuna ifade edilememiştir. Bu olay üzerine çok net söylemlerin geliştirilememesi iktidar için negatif sonuç doğurmuştur.

"AK PARTİ-MHP HÜKÜMETİ SEÇİME GÖTÜREBİLİR"

Öncelikle milli irade her şeyin üzerindedir. Ancak konu koalisyon olunca 13 yıl boyunca tek başına başarılı bir iktidara alışmış toplumun, geçmiş sabıkası çok da iyi olmayan koalisyonu hazmı çok kolay görülmemektedir. Bu noktada taban yakınlığı bakımından Ak Parti-MHP hükümeti Türkiye'yi seçime kadar taşıyabilir. Ancak anayasa değişikliği için sayısal yetersizlik bu koalisyonun ömrünü daha baştan kısaltmaktadır.

"AK PARTİ'YE RAĞMEN HÜKÜMET OLMAZ"

Ak Parti'ye rağmen bir hükümet kesinlikle kurulamaz kurulursa da özellikle MHP için siyasal intihar olur ve zaten uzun ömürlü olmaz. Türkiye'yi gazete ilanları, Tüsiad benzeri STK'ların talimatlarıyla dizayna çalışanlar 13 yıllık kış uykusundan sanırım yeni uyandılar ve aradaki bu toplumsal değişimi kaçırdılar. Türkiye'nin temel dinamikleri 28 Şubat benzeri postmodern balans ayarlarına artık uygun değil.

ERKEN SEÇİMDE MUHTEMEL SONUÇLAR

Hükümet kurma adına koalisyon denemelerinin başarısız olması durumunda; Ak Parti bu konuda samimi çabasıyla sonuç alamadığını toplum kitlelerine anlatır ve yukarıda saydığımız sorunlu toplum kesimlerine yönelik bir seçim söylemi geliştirir ve doğru bir listeyle ortaya çıkarsa; Ak Parti'den uzaklaşan kesimleri yeniden kazanacağı aşikârdır. Şu an muhalefet bir erken seçimi asla istemeyecektir.

AK PARTİ YÜZDE 43,5'TA

Seçimden hemen sonra yaptığımız araştırmada Ak Parti'ye uyarı amaçlı oy vermeyen özellikle iç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz, Marmara seçmeninde toplamda % 2 civarında bir pişmanlık izlenimi var. Pazar günü bir erken seçim olsa AK Parti'nin oyunun 43,5 olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Önümüzde 45 gün büyük tartışmalara gebe bir koalisyon görüşme süreci var. Koalisyon görüşmeleri seçmeni bıktırabilir ve AK Parti'nin "tek parti iktidarı" üzerine kurulu seçim çalışması daha iyi bir sonuç verebilir. HDP'nin oylarına gelince. Doğu ve güneydoğu seçmeninde mikro milliyetçilik üzerine kurgulu politikaya karşı AK Parti'nin yeni bir politikalar geliştirilmesi gerekiyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?