banner15

Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü etkinliklerine yoğun ilgi

Bitlis'in Ahlat ilçesinde Malazgirt Zaferi'nin 947. yıl dönümü kapsamında düzenlenen kök börü, cirit, güreş, atlı okçuluk müsabakaları, gelin-damat, beşik toyu ve geleneksel oyunlar yoğun ilgi gördü.

Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümü etkinliklerine yoğun ilgi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Malazgirt Zaferi'nin 947. yıl dönümü kapsamında Bitlis'in Ahlat ilçesinde gerçekleştirilen etkinliklere, vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Çarho mevkisindeki 400 dönümlük alanda düzenlenen etkinliklere gelen vatandaşlar, kök börü, atlı okçuluk, cirit, güreş müsabakaları ve geleneksel oyunlar ile Kırgızların gelin-damat, beşik toyu etkinliklerini ilgiyle izliyor.

Etkinlik alanında kurulan çadırlarda sergilenen geleneksel el sanatları ürünlerini inceleyen vatandaşlar, unutulmaya yüz tutan oyunlara da eşlik ederek çocukluk yıllarına döndü.

Farklı illerden gelerek stant açan dernekler, alanda düzenledikleri etkinliklerle vatandaşlara eğlenceli anlar yaşatırken, düzenlenen müsabakalar seyircileri heyecanlandırdı.

Gaziantep'ten kutlamalar için gelen Oğuzbeyleri Federasyonu Başkanı Faik Akyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Malazgirt Zaferi'nin yıl dönümünde Ahlat'ta olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ahlat'ın Türklerin ana yurdu olduğunu vurgulayan Akyılmaz, "Etkinliğe 8 otobüs ve 400 kişiyle katıldık. Her türlü etkinliği yapıyoruz. Birlik ve berberlik ruhu Türkiye'yi dalga dalga sarıyor. Şu anda bütün dünya bize düşman. Bir ve beraber olma zamanımız. Türk'ü, Laz'ı, Çerkez'i vatanını seven herkesin birbirine sarılması ve birlik olması gerekiyor." diye konuştu.

Bitlis'ten gelen Gülten Sümer ise ilk kez ilçede böyle etkinliklerin düzenlendiğine tanıklık ettiklerini, dolaştıkları stantlarda geçmişe yolculuk yaptıklarını dile getirdi.

Kutlama programına katılmak için Ankara'dan gelen Elif Gülşah ise "Ahlat için güzel bir etkinlik oldu. Uzun yıllar burada kaldım ama böyle etkinlikler yapılmıyordu. Çok beğendim. Geçmiş önemli. Geçmişi bilmek gelecek adına güzel umutlar verir insana." diye konuştu.

İstanbul'dan etkinlik alanına gelen vatandaşlardan Abdurahman Delen de Okçular Vakfı'nın daveti üzerine katıldığı etkinlikte renkli görüntüler izlediğini söyledi.

Malazgirt Savaşı Ne Zaman ve Nasıl Oldu?

Malazgirt Zaferi 26 Ağustos 1071 yılında Muş’ta Malazgirt meydanında meydana geldi. Savaş Selçuklu Devleti ile Doğu Roma İmparatorluğu arasında yaşandı. Savaşın sonucunda Anadolu Türklere yurt olmuştur.

İç Asya’da yeni kurulmuş ve Gazneliler Devletini topraklarına katmış olan Selçuklu İmparatorluğu siyasi olarak Doğu Roma’ya bağlı olan Anadolu’ya komşu olmuştu. Anadolu’nun verimli topraklarına sahip olmak isteyen ve İslam’ı Anadolu’da hâkim kılmak isteyen Selçuklular sık sık Doğu Roma İmparatorluğu’na seferler düzenliyordu.

Malazgirt Savaşının Nedenleri

Selçuklu Devleti, Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırlarına düzenlediği seferlerde sivil yerleşim yerlerine dokunmuyor, yerleşim yerlerini tahrip etmiyordu. Selçukluların hedefinde sadece Roma askeri noktalar bulunuyordu. Bu durum Roma halkından olmayan azınlık grupları Selçuklu Devletine karşı sempati duymaya sevk ediyordu. Roma idarecileri ise giderek artan Selçuklu taraftarlarından rahatsız oluyordu.

Artan tehlikeleri bertaraf etmek isteyen Rumen Dyojen güçlü ordusuyla birlikte Doğu’ya sefer başlattı. Dyojen’in hedefinde sadece artan Selçuklu tehlikesi yoktu. Hedefi Doğu’daki bütün İslam coğrafyasını istila etmekti. Dyojen sefere başlamadan önce Horasan, Rey, Acem, Arap ve Suriye şehirlerinin idarelerini komutanları arasında bölüştürmüş ve komutanlarına bunun için taahhüt bile vermişti.

Dyojen’in Mağlubiyeti

40 bin kişilik Selçuklu ordusuna 70 bin kişilik orduyla mağlup olan Rumen Diyojen, Sultan Alparslan’ın huzuruna getirildi. Mahcubiyetinden başını kaldıramayan Diyojen Alparslan tarafından Kral olarak ağırlandı. Sultan Alparslan’a öldürülmesini ve sürgün edilmesini beklediğini söyleyen Dyojen ağır bir anlaşma imzalattırılarak serbest bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2018, 23:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48