banner15

Malcolm X'in kızı İslamofobiyi anlattı

Malcolm X’in kızı aktivist Shabazz, TRT World Forum 2. gününde 'Korkudan Medet Ummak Yabancı Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığının Siyasallaşması' oturumunda konuştu

Malcolm X'in kızı İslamofobiyi anlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Malcolm X’in kızı aktivist Ilyasah Shabazz, TRT World Forum'da konuşmacı olarak katıldığı 'Korkudan Medet Ummak Yabancı Düşmanlığı ve İslam Karşıtlığının Siyasallaşması' oturumunda, batının müslüman dünyasına bakış açısını anlattı ve yükselen İslamofobik hareketin nedenlerine değindi.

Shabazz, Müslümanların sorunlarının doğru anlatılamadığının altını çizdi ve şunları kaydetti;

"50 yıl sonra bile hala aynı sıkıntıları çekmekteyiz. Bugün siyahi gençlerin hapiste olduğunu görüyoruz. Bugünkü sınama ne bugünkü sorun ne müslümanların, ne kadınların ne de siyahilerin sıkıntılarınn dile getirilmemesinden kaynaklanıyor. Siyahilerin hikayelerinin duyulması hatta ders kitaplarında anlatılması gerekiyor. Bu yüzden kitaplar yazıyorum. Çünkü bu hikayeleri bizim anlatmamız gerekiyor. Bir noktada başaracağız. Yetişkinler olarak bunu başarmalıyız."

"Bugün babam yaşasaydı zaten bu noktada olmazdık"

İnsan hakları savunucusu babası Malcom X'in izinden ayrılmadığını belirten Ilyasah Shabazz, "Sömürgeci zihniyetler dünya üzerinden kazınmadıkça İslamofobi'nin yok edilemeyeceğini söyledi.

Shabazz, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Bugün babam yaşasaydı zaten bu noktada olmazdık. Sadece yürüyelim demiyordu bir hedefiniz olduğu sürece bu protestoyu yapmanız gerekir diyordu. Çünkü İslam karşıtlığı dediğiniz zaman bunu çok iyi anlamanız lazım çok yanlış bir konu var. İslamofobiye sömürgecilik gözlüğünden bakmak istiyorum. Bu işin kaynağı ne? 11 Eylül'den sonra zirve yaptı. Hatta Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra öyle bir zirve yaptı ki sanki kültürel bir çatışma gibi anlatıldı. Pek çok bilim adamı İslamofobinin küresel düzenin bir parçası olan 1492'ye kadar gittiğini söylüyor. Amerka'nın sömürülmesini söylüyorlar daha sonra zencilerin köleleştirilmesini İber yarım adasından müslümanların temizlenmesini başlangıç olarak gösteriyorlar. İslamofobi aslında çok uzun yıllardır tarihi olarak devam eden sömürgecilik tarihinin derinliklerinde olan bir olgudur. Müslümanların yanlış anlatılmasından kaynaklanıyor."

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35