Maltepe'de Fındıkbayır tarihi SİT alanı oldu

Antik kalıntılara rastlanan İstanbul Maltepe'deki Fındıkbayır Tepesi'nin tamamı SİT alanı olarak kabul edildi

Maltepe'de Fındıkbayır tarihi SİT alanı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Maltepe'de antik kalıntılara rastlanan Fındıkbayır Tepesi’nin tamamı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından SİT alanı olarak kabul edildi.

Maltepe Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, konuya ilişkin Resmi gazetede yayımlanan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na ait kararda; “Başıbüyük Mahallesi’ndeki Fındıkbayır Tepe’nin bütünüyle korunması gerekli 1. Grup Arkeolojik SİT alanı olarak tesciline karar verilmiştir. Alanın korunarak yaşatılabilmesi için İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Maltepe Belediyesi kurumlarının işbirliği içerisinde çalışmalara katılması büyük önem arz etmektedir” denildi.

Açıklamada, Fındıkbayır Tepesi’nin korunup yaşatılabilmesi için İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Maltepe Belediyesi 33 hektarlık alanda ortak çalışma yürüteceği kaydedildi.

MALTEPE'DE TARİH YAŞAYACAK

Maltepe Belediyesinin de desteği ile kazı çalışmaları devam eden Küçükyalı Arkeopark, yine Küçükyalı açıklarındaki tarihi kayıp ada Vordonisi, Tarihi Beşçeşmeler’in yanı sıra SİT alanı olarak kabul edilen Başıbüyük Mahallesi’ndeki Fındıkbayır Tepesi, ilçenin tarihi ve turistik yaşantısına can katacak.

Ayrıca Maltepe’nin 600 yıllık tarihi Beşçeşmeler semtindeki değişim, tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında alan süslemesinde dünyada ilk kez özel bir sanat tekniği olan “yontubezek” kullanılırken, Beşçeşmeler’deki binaların dış cephelerinin giydirilmesi planlanıyor.

“Beşçeşmeler Meydanı ve Yakın Çevresini Düzenleme Projesi” adı altında başlatılan dönüşüm çalışmaları kapsamında, İstasyon ve Küçükyalı Caddesi, Eski Belediye, Karaağaç, İmam Ali, Mahallenin Muhtarları, Beşçeşmeler ve Fırın sokakta çalışmalar yapıldı. Maltepe’ye toplamda bin 750 metrekarelik sanat eseri kazandırılırken, Beşçeşmeler’in zemini rengarenk desenlerle boyandı. Beşçeşmeler ve çevresinin tarihi değerlerine uygun olarak yeniden düzenlemesini sağlamak ve alanda sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri hızlandırmak amacıyla gerçekleştirilen proje dahilinde, alana bin 700 metrekaresi kandıra, 300 metrekaresi Antalya limra taşı olmak üzere 2 bin metrekare özel taş, 300 metre oluk taşı döşendi ve 33 adet aydınlatma direği dikildi.

Bu arada Kültür Bakanlığından alınan kazı izniyle 20 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında Vordonisi adasında araştırma çalışmalarına başlanacak.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 12:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35