banner39

Mardin ve Van'da 'kayyum' gerginliği

İçişleri Bakanlğı'nca Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na kayyum atanmasının ardından zaman zaman gerginlikler yaşandı

Güncel 17.11.2016, 14:25 17.11.2016, 14:41
Mardin ve Van'da 'kayyum' gerginliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı tarafından Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto eden göstericiler ile polis arasında gerginlikler yaşandı

İçişleri Bakanlığı'nca Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'ün görevden alınıp yerine Mardin Valisi Mustafa Yaman'ın kayyum olarak atanmasının ardından, bu sabah belediye binası önünde güvenlik önlemi alan polis ile bazı belediye görevlileri arasında gerginlik yaşandı. 2 kişi gözaltına alınırken, belediye binası önünde ve çevresinde sıkı güvenlik önlemleri devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı'nın Mardin Valisi Mustafa Yaman'ı Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak görevlendirmesinin ardından, sabah erken saatlerden itibaren belediye binası önünde ve çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı özel harekat timlerinin de aralarında bulunduğu güvenlik güçleri, Büyükşehir Belediyesi önünü bariyerlerle kapattı. Belediye binası girişlerinde kimlik kontrolü yapan polis giriş-çıkışlara kontrollü olarak izin verirken, çalışanların binanın bahçesine girmesine izin verdi.

BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANI İLE BİR KİŞİ GÖZALTINDA

Binalarda polisin bomba araması sürerken, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan ile birlikte belediye bahçesinde toplanan yaklaşık 50 belediye çalışanı, sık sık slogan atarak kayyum kararını protesto etti. Grup içerisinde taşkınlık çıkaran Bilgi İşlem Daire Başkanı Bayram Kayık ile adı öğrenilemeyen 1 kişi görevli polise mukavemetten gözaltına alınırken, polisin Mardin Büyükşehir Belediyesi'ndeki incelemeleri sürüyor.

KAYYUM VALİ, BELEDİYE ÇALIŞANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman, belediye binasına gelerek görevine başladı. Geniş güvenlik önlemleri altında zırhlı sivil plakalı araçla Büyükşehir Belediyesi'ne gelen Vali Yaman, basın mensuplarının alınmadığı Belediye binasında çalışanlar ile bir araya geldi. Vali Yaman'ın, belediye çalışanlarından Mardin'e hak ettiği hizmeti daha iyi bir şekilde yapmaları için çalışma yapmaları istediği belirtildi.

Belediye binasında yaklaşık bir saatlik inceleme yapmasının ardından Vali Yaman, yine geniş güvenlik önlemleri altından belediyeden ayrıldı.

BASIN AÇIKLAMASINA MÜDAHALE

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılan Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın gözaltına alınmasına tepki gösteren bir grup belediye çalışanı belediye binası önünde basın açıklaması yapmak istedi. Aralarında HDP Van Milletvekilleri Bedia Özgökçe ve Adem Geveri'nin de bulunduğu yaklaşık 200 kişi 'Bekir başkan' sloganı atmaya başladı. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba polis müdahale etti. Polisin belediye binası önündeki güvenlik önlemleri arttırıldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?