banner39

Marmaray dünya medyasında

Marmaray dünya basınında geniş yer buldu. İngiliz Times gazetesi, projeyi ‘Demir İpek Yolu’ olarak tanımladı, Çin'den Ukrayna'ya bir çok ülkede haber geniş olarak aktarıldı

Güncel 30.10.2013, 09:58 30.10.2013, 10:03
Marmaray dünya medyasında

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa’yı Asya’ya bağlayan Marmaray dünya basınında ayrıntılı olarak yer aldı. İngiliz Times gazetesi projeyi "Demir İpek Yolu" olarak tanımladı. Tünelden, İstanbul ile Bakü arasında sefer yapacak hızlı trenlerin geçeceği kaydedilen haberde, proje tamamlandığında Avrupa'yı Çin'e bağlayan Trans Sibirya Demiryolu hattına alternatif bir rotanın ortaya çıkacağı belirtildi.

Gazete, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın, maliyetinin yaklaşık 3 milyar doları bulduğu söylenen 1400 metrelik tünelin, İstanbul'da 30 yıl içinde olması beklenen büyük depreme dayanıklı inşa edildiği şeklindeki sözlerine yer verdi.

Times, Osmanlı Sultanı I. Abdülmecid'in iktidarda olduğu 1860 yılında bir Fransız mimarın benzer bir proje hazırladığını ancak bu projenin imkansız bulunduğunu da hatırlattı.

Gazetenin haberinde ayrıca, Boğaziçi'nde üçüncü asmalı köprü, Marmara Denizi ve Karadeniz'i birleştirecek kanal ve dev havalimanı projeleriyle birlikte, İstanbul'un bölgesel bir bağlantı noktası olacağına dikkati çekildi.

ALTERNATİF ROTA

Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında “Sonraki durak: Asya” başlığıyla manşete taşıdığı proje için, “Türklerin bir rüyası gerçekleşti” ifadesi kullanıldı.

İstanbul’un Avrupa ve Asya yakasının Boğaziçi’nin altından bir tünelle birleştirildiğini belirten Alman dergisi, bu projenin Türkiye’nin yeni gücünün sembolü olarak gösterileceğini ileri sürdü. Dergi, Türkler’in böyle dev bir projeyle övünmekte haklı olduklarını belirterek, Marmaray’ın inşa süreciyle ilgili bilgi verdi.

Almanya’nın Der Tagesspiegel gazetesi de Marmaray projesini detaylı şekilde tanıttı.

EKONOMİK BAŞARI

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise Türkiye’de Cumhuriyet’in kuruluşunun 90’ıncı yılına, Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan deniz altı tüneli açılışının damga vurduğunu yazdı. Tünel sayesinde Osmanlı Sultanı’nın 1860’taki hayalinin gerçeğe dönüştüğünü aktaran gazete, bu projenin hükümetin 10 yıllık ekonomik başarısını özetleyen geniş çaplı altyapı çalışmalarından biri olduğunu belirtti.

ABD’nin önde gelen televizyon kanalı CNN, Marmaray’ın açılış törenine haberinde geniş yer verirken projeden övgü dolu sözlerle bahsetti.. Kanal, internet sitesinde de, "İlk defa Asya ile Avrupa deniz altından tünel ile birleşti." ifadelerini kullandı.

Haberde, milyarlarca dolara mal olan projenin iki kıta üzerinde bulunan Türkiye’yi deniz altından ilk defa demiryolu ile birleştirdiğine dikkat çekildi. Marmaray'ın açılışına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyipr Erdoğan, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Romanya Başbakanı Victor Ponta ile bakanların katıldığı duyuruldu.

Erdoğan’ın açılış konuşmasından kesitler veren CNN, projenin Osmanlı İmparatorluğu’ndan (Devleti) gelen bir rüya olduğunun altını çizdi. Sultan Abdulmecid’in rüyasının Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. kuruluş yıldönümünde hayata geçirildiği belirtilen haberde, tünelin dünyanın en yoğun gemi trafiğinin yaşandığı İstanbul Boğazı’nın altından geçtiği hatırlatıldı.

New York Times gazetesi ise, İstanbul mahreçli haberine, "Boğazın silueti üzerine binmiş ufukta dikili minareleri ile kendisini Batı ile Doğu arasında coğrafik kavşak olarak tanımlayan şehir, Avrupa ile Anadolu step kültürlerinin iç içe geçtiği bir yer." şeklinde giriş yaptı.

Washington Post gazetesi de Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Marmaray projesinin 150 yıllık hayali gerçeğe dönüştürdüğünü ön plana çıkardı. Tünelin ayrıntılarını aktaran gazete, bunun bir dizi altyapı projesinden sadece biri olduğunu yazdı.

150 YILLIK RÜYA

Çin medyasında da yazılı, görsel ve fotoğraflı olarak servis edilen haberlerde, Türkiye’nin kuruluşunun 90. yıl dönümünde açılacak olan Marmaray’ın Türk devletinin 150 yıllık rüyası olduğu manşetlere çekildi.

Çin resmi Xinhua ajansı da Marmaray projesinin bugün resmen açılacağını abonelerine duyurdu.

Çin Komünist Partisi’nin resmi yayın organı Halkın Günlüğü gazetesi ise haberinde, Pekin ile Londra’yı birleştirecek olan Marmaray tünelinin bugün resmen açılacağını okuyucularına duyurdu. Tünelin bugün açılacak uzunluğunun 13,6 kilometre olduğuna değinilen haberde, saatte 75 bin yolcunun iki kıta arasında taşınacağı belirtildi.

Zhong Hua internet haber sitesi de, haberi “Türkiye’nin 150 yıllık rüyası, Türkiye Asya ve Avrupa’yı birleştiren ilk tüneli açıyor” manşetiyle okuyucularına duyurdu. Ankara yönetiminin Osmanlı Sultanı Abdülhamit’in 150 yıllık projesini hayata geçirmeyi başardığını vurgulanan haberde, Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarına da yer verildi.

Hong Kong merkezli Feng Huang televizyonu da Marmaray’ın görüntülerine yer verdi. Haberde, proje kapsamında çok sayıda tarihi eserin de ortaya çıkarıldığına dikkate çekildi. Televizyon, Türkiye’nin "Londra ile Pekin’i birbirine bağlayan proje" olarak duyurduğu haberinde, Marmaray’ın açılışının Cumhuriyet Bayramı gününe denk getirildiğine dikkat çekti.

BOĞAZ'A METRO

Bulgar medyası da Marmaray projesini mahşetlerine taşıdı. Dnevnik gazetesi, projenin 150 yıllık bir hayali gerçekleştirdiğini vurguladı. Gazete, Bulgaristan’ın yeni trafik güzergahından görebileceği yararların altını çizerek, ulaştırma Bakanı Danail Papazov’un “Bulgaristan Devlet Demiryolları Türkiye üzerinden transit yük geçişlerin artışını bekliyor” dediğini belirtti. Standart gazetesi, “İki kıta birbirine daha da yaklaştı” ifadesini kullandı. Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), “Marmaray, mimari-mühendislik dehasının yeni bir zirvesi sayılır” dedi.

Ukrayna medyasında da geniş yankı buldu.

Ülkedeki çok sayıda televizyon ve radyo kanalı, gazete, haber siteleri; gelişmeyi son dakika haberi olarak ulaştırdı.

Ukrayna'nın resmi devlet haber ajansı 'Ukrinform' haberi: Boğaz'ın altından metro geçecek başlığıyla abonelerine servisledi. Demiryolu tüneli olarak nitelenen Marmaray'ın teknik özeliklerine yer verildi. Projenin, Çin'den Batı Avrupa'ya uzanan 'Modern İpek Yolu' olarak adlandırıldığı ifade edildi.

Ukrayna Başbakanlığı'nın resmi gazetesi Uryadovıy Kuryer ise haberi; 'Dünyanın en derin denizaltı tüneli İstanbul'da bugün açıldı' başlığıyla verdi. Haberde Marmaray'ın Avrupa ve Asya kıtasını birleştirdiğine vurgu yapılırken yapım esnasında ortaya çıkan tarihi eserlere değinildi. Açılışın Türk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 90. yıldönümünde gerçekleştiği belirtildi.

Ülkenin en önemli finans portalı Finance.ua ise haberi; 'Boğaz altından geçen ve bir benzeri olmayan Marmaray 5 milyar dolara mal oldu' manşeti ile haberi duyurdu. Türk - Japon konsorsiyumu ile Londra'dan Pekin'e raylı sistemlerin bağlandığına dikkat çekildi.

Marmaray projesini en baştan beri takip ederek okurlarıyla paylaşan haftalık Zerkalo Nedelya Gazetesi ise; 'İstanbul'da Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan Marmaray tüneli açıldı." başlığı ile verdi.

Ülkenin önde gelen haber kanalları Kanal 24 ve İnter de haberi son dakika haberi olarak gösterdi. Marmaray haberi ekranın yanı sıra söz konusu televizyonların sitelerinde de videolu olarak seyirci ile paylaşıldı.

Ukrayna'nın en çok okunan haber sitesi Ukrayinska Pravda ise; 'Boğaz boyunca trenle seyahat edebilirsiniz' başlığı atarak, Marmaray'ın dünyanın en derin sualtı tüneli olduğuna dikkat çekti.

Rusça yayın yapan Telegraf.com.ua haber portalı ise haberi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın: “İstanbul’da en fazla korkulan büyük bir deprem. İşte o depremde Marmaray evinizden daha güvenli. Onun dışında güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yok." sözlerini manşetine taşıdı. Marmaray'ın güvenliği ve dayanıklılığı ön plana çıkarıldı haberde projenin ilk kez 1860'taSultan Abdülmecid tarafından dile getirildiğine yer verildi.

Ülkedeki saygın günlük gazetelerden 'Den' ise; Marmaray projesi ile İstanbul'da trafiğin rahatlayacağını yazdı.

Popüler haber sitelerinden Podrobnosrti'de ise görüntülü yer alan haberde Marmaray'ın detaylarının yanı sıra projede çalışan mimarların açıklamalarına yer verildi.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?