banner39

banner35

Mavi Marmara 8 yaşında

İHH, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 8. yılında "Kudüs Müslümanların başkentidir!" sloganıyla yürüyüş yaptı.

Güncel 31.05.2018, 23:40 01.06.2018, 12:11
Mavi Marmara 8 yaşında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırının 8'inci yılında "Kudüs Müslümanların başkentidir!" sloganıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

Tünel'den başlayan yürüyüş Galatasaray Lisesi'nin önünde son bulurken, katılımcılar "Kahrolsun İsrail", "Filistin'e selam, direnişe devam", "Katil İsrail Filistin'den defol", "Mavi Marmara onurumuzdur" ve "Mescid-i Aksa yalnız değildir" gibi sloganlar attı.

Yıldırım, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı yıkmaya çalıştığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Gazze, Mescid-i Aksa savunucusudur, Gazze, Kudüs muhafızıdır. Kudüs kurtarılıncaya dek bu mücadele devam edecek. Mehmetçik'in Kudüs'e gitmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Milli Güvenlik Kurulu'nda Allah'a şükürler olsun Filistin konusu ele alındı, 'Kudüs'ün kutsiyeti takip edilecek' denildi. Türkiye'de bu noktaya geldiysek, Allah'a şükürler olsun bunda rahmetli Erbakan Hoca'nın payı vardır, bunda 'one minute' diyen Cumhurbaşkanımızın payı vardır, bunda Mavi Marmara şehitlerinin payı vardır."

Mavi Marmara'da şehit düşen 10 ismin de unutulmadığı yürüyüşte, sık sık şehit isimleri zikredilirken, Mavi Marmara'nın yoluna devam ettiği vurgulandı.

Mavi Marmara'da neler yaşanmıştı?

Mavi Marmara, İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen ve İsrail ablukasında olan Gazze'ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile beraber yola çıktı. 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze'ye yakın uluslararası sularda hareket etmekte olan Mavi MArmara Gemisine İsrail Ordusu tarafından asker çıkarılması üzerine organizasyon esas amacına ulaşmadı. Gazze insani yardım filosu saldırısı sonucunda gemi yolcularının bir kısmı öldü. Kalan kısmında çoğu olaydan yaralı olarak kurtuldu. İsrail ordusu tarafından ele geçirilen gemi Aşdod limanına demirlendi.

Rehin olarak alınan İnsani yardım gemileri 7 Ağustos 2010 tarihinde serbest bırakıldı ve gemiler ülkelerine doğru yola çıktı. 7 Ağustos Cumartesi günü serbest bırakılan "Defne-Y" ve "Gazze" gemileri ile birlikte Mavi Marmara da İskenderun Limanı'na ulaşarak demir attı. Yapılan incelemeler sonucu geminin camlarının kırıldığı ve İHH ambleminin beyaz boyayla kapatıldığı görüldü. Geminin değişik bölümlerinde 250 mermi deliği tespit edildi, bu deliklerin İsrail tarafından bir kısmının boyayla bir kısmının da flaster bantlarla kapatıldığı görüldü.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?