Mavi Marmara Çanakkale'ye gidiyor

Mavi Marmara gemisi Çanakkel Savaşı'nın 100. yılı sebebiyle Çanakkale'ye gidiyor...

Güncel 17.03.2015, 12:04 17.03.2015, 14:05
Mavi Marmara Çanakkale'ye gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gazze’de yaşanan insanlık dışı abluka ve ambargoyu delmek için yola çıkan ve uluslararası sularda baskına uğrayan Mavi Marmara Gemisi Çanakkale zaferi'nin 100. yılı anma etkinlikleri için Çanakkale'ye gidecek.

5 Mart Perşembe günü İstanbul’dan hareket ederek Samsun’a giden Mavi Marmara Gemisi oradan yolcularını aldıktan sonra dün gece saatlerinde İstanbul’a  geri döndü. Şu an Sarayburnu iskelesinde demirli bulunan Mavi Marmara gemisi bu akşam saat 18.00’da yaklaşık 400 yolcusu ile birlikte Çanakkale’ye doğru hareket edecek.

Mavi Marmara gemisi bir yandan Çanakkale Zaferi’nin ruhunu yolcularına hissettirecek bir yandan da gemide yapılacak konferans ve sergiler ile Filistin, Doğu Türkistan, Suriye, Arakan gibi mazlum coğrafyalarda yaşanan sıkıntıların anlatılmasına katlı sağlayacak.

Geçtiğimiz hafta yolcularını almak için Samsun’a giden Mavi Marmara gemisine çoğunlukla üniversite ve orta öğretim öğrencileri, akademisyenler, STK temsilcileri ile farklı coğrafyalardan Samsun’a gelen yabancı üniversite öğrencilerden oluşan yaklaşık 400 yolcu bindi.

Yolculuk sırasında gemi içerisinde fotoğraf sergisi, belgesel film gösterimleri ve panel ile konferanslar gerçekleştirilecek. Samsun Canik Belediyesi’nin üstlendiği bu proje ile özellikle gençlere, hem Mavi Marmara ve mazlum coğrafyalarda yaşananlar anlatılacak hem de Çanakkale ruhunu yaşamaları sağlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?