Mavi Marmara duruşması yarın

Gazze'ye giden yardım gönüllülerine İsrail işgal güçlerinin saldırısıyla ilgili davanın duruşması yarın görülecek

Mavi Marmara duruşması yarın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mavi Marmara Davasının 5’inci duruşması yarın yapılacak.

19 farklı ülkeden 74 hukukçu, mağdur yolcu, şehit aileleri ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen mağdurlar katılacağı duruşma 27 Mart Perşembe günü saat 10:00’da Çağlayan Adliyesindeki 1. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonunda görülecek.

Artık usuli işlemlerin tamamlanmış olduğu açık ve fazlasıyla zaman geçmişken mağdurlar ile mağdur müşteki avukatları artık sanıklar hakkında yakalama kararı verilmesini bekliyor.

Gazze’ye insani yardım götürmek amacıyla yola çıkan ve sadece yardım gönüllüleri ile insani yardım malzemesi taşıyan Gazze Özgürlük Filosu, 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail askerî güçlerinin hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kalmıştı. Bu müdahale esnasında ve devam eden süreçte 9 insani yardım gönüllüsü hayatını kaybetmiş, 56’sı ağır yaralanmıştı.

Olay anından itibaren ulusal ve uluslararası ilgili hukuk mercilerini harekete geçirmek üzere mağdur gerçek ve tüzel kişiler tarafından ve üçüncü şahıslarca çeşitli girişimlerde bulunuldu.

Türkiye’de İstanbul Başsavcılığı tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde iddianame hazırlanmış ve Mavi Marmara saldırısının faillerinin kasten adam öldürme, kasten adam öldürmeye teşebbüs, nitelikli kasten yaralama, kasten yaralama, nitelikli yağma, deniz, demir yolu veya hava yolu ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma, nitelikli mala zarar verme, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve eziyet suçlarını azmettirme suçlarından dolayı her bir mağdur için ayrı ayrı, toplamda binlerce yıla tekabül eden mahkûmiyet kararıyla cezalandırılmaları talep edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 14:44
banner53
YORUM EKLE

banner39