banner39

Mavi Marmara kafilesi İHH organizasyonu değil

Hürriyet'in AFP kaynaklı "Mavi Marmara kafilesi İHH organizasyonu' şeklindeki haberi İHH tarafından yalanlandı

Güncel 29.03.2013, 11:17 29.03.2013, 11:17
Mavi Marmara kafilesi İHH organizasyonu değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı, Libya'da kaçırılan Mavi Marmara kafilesindeki Pakistan asıllı üç İngiliz kızla ilgili AFP tarafından servis edilen ve Hürriyet Gazetesi'nde de yer alan haberlerin tamamen yalan olduğunu açıkladı.

AFP tarafından servis edilen ve Hürriyet Gazetesi'nde de geniş yer verilen haberde kızların Libya'da kaçırıldıktan sonra tecavüze uğradıkları iddia edilerek kafilenin organizasyonunun İHH tarafından yapıldığı öne sürülmüştü.

İHH tarafından yapılan açıklamada Libya'ya da bir süre bekletilen konvoy içerisindeki bir ailenin daha sonra ülkelerine geri dönmek için konvoydan ayrıldığı, önüş yolunda 3 kız kardeş ve babalarının bazı kişiler tarafından kaçırılarak alıkonulduğu ifade edildi. İHH'nın liz bu kişilerin kaçırılmasının ardından konvoydakilerin talebi doğrultusunda devreye girerek pek çok ülke ve bölgede yürüttüğü insani diplomasiyi bu olayda da hayata geçirdiği ifade edilen açıklamada diplomasi sürecini yürütecek bir heyetin Libya'ya gönderildiği belirtildi.

Bölgedeki tüm etkin yapıları harekete geçirerek kızların yerini tespit eden heyetin kızların kurtarılmasını sağladığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Libya halkı yapılan bu olaydan büyük üzüntü duyarken Bingazi ve çeşitli bölgelerde olayı kınayan protestolar gerçekleştirilmiştir. Bu süreç içerisinde göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü Türkiye Libya Başkonsolosluğu'na da teşekkür ederiz.

Şunu belirtmek isteriz ki AFP haber ajansının iddia ettiği gibi bu konvoy İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilmemiştir. Konvoyun çıkışında ve hareketi sırasında İHH'nın hiçbir etkisi olmamıştır.  Konvoy 'Mavi Marmara' gemisinden ilhamla bu adı almıştır. Konvoy içerisinde Mavi Marmara gemisinde bulunmuş aktivistler de vardır."

Açıklamada son olarak İHH İnsani Yardım Vakfı'nın sadece yaşanan kötü olayın sonrasında ailenin kurtarılması için sürece dahil olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?