banner15

Mavi Marmara'da kritik duruşma bugün

Mavi Marmara'nın bugünkü duruşmasında İsrail'le yapılan anlaşmanın davayı nasıl etkileyeceği görülmüş olacak

Mavi Marmara'da kritik duruşma bugün

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mavi Marmara davasının 14'üncü duruşması bugün saat 10.00’da Çağlayan Adliyesindeki 1. Ağır Ceza Mahkemesinin duruşma salonunda görülecek. Duruşmaya 19 farklı ülkeden hukukçular, mağdur yolcu, şehit aileleri ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden gelen mağdurlar da katılacak.

Duruşmanın ardından Mavi Marmara avukatlarınca Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapılacak.

İnterpol'ün kırmızı bülten çıkarttığı İsrail Genelkurmay Dönem Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin yargılanıyor.

13. duruşma mağdur avukatlarının reddi hakim talebinin üst mahkemede değerlendirilme aşamasında olduğu gerekçesiyle ertelenmişti.

Şu anda İsrail saldırısında ölümcül derecede ağır yaralanan biri Filistinli diğerleri Türkiyeli 56 kişi, dünyaca ünlü solcu aktivistler, gemilerdeki Filistinliler, birçok devletten milletvekillerinin de aralarında olduğu toplam 430 Türkiyeli mağdur ile 37 ülkeden 318 kişi olmak üzere toplam 748 mağdur ve suçlardan zarar gören gerçek kişi ve birçok tüzel kişi mağdur davanın takipçisi.

Bugünkü duruşmada Türkiye ve İsrail arasında yapılan normalleşme anlaşmasının davayı ne derece etkileyeceği de görülecek. Davanın düşme ihtimali de tartışılıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 11:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48