banner39

Mazlumder: Hukuk çiğnenerek hukuk üretilemez

MAZLUMDER tarafından yapılan yazılı açıklamada, "muhtaç insanlara insani yardım götüren İHH'nın kurumsal kimliğiyle doğrudan ilişkisi bulunmayan bir operasyona konu edilmesi kabul edilemez" denildi.

Güncel 14.01.2014, 20:12 14.01.2014, 20:12
Mazlumder: Hukuk çiğnenerek hukuk üretilemez

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

MAZLUMDER Genel Sekreteri Recep Karagöz,  İHH Kilis Şubesi'nde yapılan baskının kabul edilemez olduğunu söyledi.

MAZLUMDER tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Suriye ve Suriyeli mültecilerin yaşadığı ülkeler başta olmak üzere, ırk, din, dil, inanç gözetmeksizin muhtaç insanlara insani yardım götüren İHH'nın kurumsal kimliğiyle doğrudan ilişkisi bulunmayan bir operasyona konu edilmesi kabul edilemezdir" denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Kurumda çalışan bir personele ilişkin suç iddiaları var ise zanlı ile ilgili iddiaların soruşturulması için ikametgahına gitmek yerine İHH bürolarına baskın düzenlemek hukukun çiğnenmesidir. Bununla birlikte baskının başka bir şehirden gelen TEM polislerince yapılması, kurum bilgisayarlarına hukuksuz olarak el konulması, arama sırasında avukatların beklenmemesi, avukat beklenmediği gibi kurum yetkililerinin aramaya refakat etmek istemesinin engellenmesi, her türlü kötü niyetli ve sahte delil üretme ortamının hazırlanması, aynı mekânı kullanan başka bir kurum olan Katar Kızılay’ına ait mekânın aranması ve bilgisayarlarına el konulması, baskın sırasında el konulmasına ihtiyaç duyulmayan kimi evrakların fotoğraflarının alınması yaşanan hukuksuzlukları göstermesi açısından önemlidir.

Delilden sanığa gidilmesi evrensel ilkesinden değil, sanıkdan delile gitmek gibi bir yolun izlenmesi hukuki olmadığı gibi keyfi ve kötü niyetli olarak değerlendirilebilecek bir uygulamadır.

MAZLUMDER, hukuk çiğnenerek hukuk üretilemeyeceğini, şahıslarla ilgili iddialar nedeniyle kurumların itibarsızlaştırılmasının eğer kasıtlı yapılmıyorsa yanlış olduğunu, hatırlatarak, ilgili bütün kurumları hukukun evrensel kaidelerine riayet etmeye davet eder."

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?