banner15

MEB müşaviri: İmza bana ait değil

MEB'in başörtüsü yasağının sürmesi yönündeki temyiz dilekçesini imzaladığı iddia edilen Müşavir Osman Çelik, hakkındaki iddiaları yalanladı, dava açacağını söyledi

MEB müşaviri: İmza bana ait değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, başörtülü bir öğretmenin göreve iadesine karşı çıktığı için işine son verildiğini açıkladığı Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1. Hukuk Müşaviri Osman Çelik, hakkındaki iddiaları yalanladı. İtirazdan haberi olmadığını savunan Çelik, ilgililer hakkında maddi ve manevi tazminat davası açacağını söyledi.

Taraf'a konuşan müşavir Osman Çelik, "Bana komplo kuruyorlar. Hakkımda söylenenlerin hepsi yalan" dedi. Çelik, MEB'in başörtüsü yasağının sürmesi yönündeki temyiz dilekçesinin altında imzası bulunduğu iddia ettiği Hukuk Müşaviri Harun Kaman'ın hâlâ görevinin başında olduğunu söyledi.  Önceki günkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Danıştay'ın başörtüsünü özgürleştiren kararını yargıya götüren müşavirin görevden alındığını söylemişti.

Arınç, şunları dile getirmişti: "Sayın bakanımızdan habersiz hukuk müşavirliği sürecin devamı bakımından Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu'na bir temyiz dilekçesi vermiştir. Daha sonra sayın bakanımız tarafından konu farkedildiğinde hem adı geçen hukuk müşaviri görevden el çektirilmiş hem de Danıştay Başkanlığı 12. Dairesine dilekçe verilmek suretiyle bu temyiz talebinden vazgeçildiği bildirilmiş bulunmaktadır."

"HABERİM VE BİLGİM YOK"

MEB 1. Hukuk Müşaviri Osman Çelik, kendi isteği ile emekliye ayrıldığını ve emekliliğinin, başörtüsüne yasak konusuyla alakası olmadığını söyledi. Çelik, hakkındaki iddialar için, "Hepsi yalan, hepsi palavra. Bu bir komplo. İtiraz nisanda edilmiş, ben 4 Temmuz itibariyle emeklilik dilekçemi verdim. Üç ay önceden nasıl bir komplo kuruyorum? Ayrıca, itirazı gönderen hukuk müşavirinin adı belli. İtirazdan yemin ediyorum haberim yoktu. Maddi-manevi tazminat davası açacağım" dedi.

Çelik, göreve, 2003 yılında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile beraber başladığını da belirtti.

"KAMAN'IN İMZASI VAR''

Danıştay'ın, 28 Şubat sürecinde görevinden ihraç edilen başörtülü öğretmen için göreve iade kararı vermesine rağmen MEB'in yasağın sürmesini talep etmesine ilişkin haberler üzerine, Bakanlığın 1. Hukuk Müşaviri Osman Çelik'in, "Danıştay'a itiraz dilekçesini gönderdiği, geçtiğimiz günlerde emekliliğini istediği ve böylece, giderayak Bakan Nabi Avcı'ya komplo kurduğu" iddiaları ortaya atıldı.

Ancak MEB, geçtiğimiz nisan ayında, Danıştay 12. Dairesi'nce verilen kararın "karar düzeltme" yoluyla incelenerek bozulmasını talep etmişti. Ankara İdare Mahkemesi eliyle Danıştay 12. Dairesi'ne sunulmak üzere Samsun 1. İdare Mahkemesi Başkanlığı'na yazılan itirazda, MEB Hukuk Müşaviri Harun Kaman'ın imzası yer almıştı.

Osman Çelik de bu duruma işaret ederek, "4 Temmuz itibariyle ayrılacağım hususunda dilekçemi yazdım, gönderdim. 18 Temmuzda emeklilik işlemleri için bilgi-belge istediler, 19 Temmuzda ayrıldım, emekli oldum. Nisanda olan bir olay, yazan-gönderen müşavir belli, adam da bunu inkar etmiyor, o tarihte gelişmiş bir olay niye bu tarihe monte ediliyor? Aradan üç ay geçmiş, niye bağlantı kuruluyor? Yazan belli, niye ben imzalamışım gibi algılanıyor? Bu bana yapılan bir komplo" dedi.

"HABERİM OLSA BAKANA MUTLAKA GÖTÜRÜRDÜM''

Osman Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı'nın Danıştay'ın başörtüsüne özgürlük getiren kararını temyiz etmesinden önce yaşananları şöyle anlattı: "Şu an Bakanlık'ta 20 bin derdest dosya var. Karar doküman yönetim sistemine geliyor doğrudan, 659 sayılı KHK ile de hukuk müşavirleri, avukatlar doğrudan Bakanlığı savunuyor, onlar vekaleti aldılar, doğrudan bu arkadaşa (Harun Kaman) düşüyor. Arkadaş bunu, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'ne gönderiyor. Müdürlük bize yazıyor, arkadaş da bunu mahkemeye gönderiyor. Benim haberim olsa bakana mutlaka götürürdüm ama 659 sayılı KHK'ya göre yetki var. 659, kısım kısım görevleri dağıtmış, her dava gitmez bakana. O arkadaş bana getirse, ben tedbir alacağım, geri Din Öğretimi'ne soracağım."

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2013, 16:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamdi
Hamdi - 6 yıl Önce

Sn.Bakanda bu haberle ilgili skandal ile ilgili birde Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün adı geçiyor bugünde Harun KAMAN eklendi Sn.Milli Eğitim Bakanından Basın Toplantısı Yaparak Kamu oyunu bilgilendirilmesi gerekiyor şu olay karşısında iktidarın samimiyeti test edilmektedir.Bu skandala imza atan bürokratlarla ilgili Bakanlık ne gibi işlem yapmıştır.

banner39

banner36

banner37

banner35