banner39

MEB okul kiralayacak

Zorunlu eğitimin kesintili olarak 12 yıla çıkarılmasıyla artan derslik ihtiyacı kiralama yöntemi ve kamu - özel sektör ortaklığı ile giderilecek

Güncel 08.04.2012, 13:54 08.04.2012, 13:57
MEB okul kiralayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''4+4+4'den sonra, başka bir ifadeyle eğitimin 12 yıl zorunlu hale getirilmesinden sonra da yine dersliğe ihtiyacımız olacak'' dedi.

Dinçer, Şişli Belediyesi'nce ilçede yaptırılan 27 okulun Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu'nda yapılan resmi açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocukları küresel düzeyde rekabet edebilir hale getirmek için okulların fiziki ve teknolojik altyapısını tamamlamak gerektiğini belirtti.

Çocuklara yeteri kadar derslik ve sosyal tesis imkanı verilmesi gerektiğini de dile getiren Dinçer, ilköğretimde, çocukların derslik başına sayısının Türkiye ortalamasının 36, İstanbul'da ise 45'in üzerinde olduğunu ifade ederek, Şişli'de yapılan okullarla Türkiye ortalamasının yakalandığını söyledi.

Dinçer, İstanbul'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin eğitime sahip çıktıklarını da kaydetti. İstanbul'un, eğitim sorunlarında hala en ön sırada yer aldığını da belirten Dinçer, kentte hala çok sayıda dersliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

İstanbul'daki bütün okulların depreme karşı gözden geçirildiğini ve bugüne kadar 153 okulun bütünüyle yeniden yapıldığını, 509 okulun da güçlendirildiğini dile getiren Dinçer, İstanbul'daki derslik sorununu çözmek için çalışmaların sürdüğünü ve halen 28 projenin yapımının devam ettiğini belirtti.

DERSLİK İHTİYACI

Dinçer, konuşmasına şöyle devam etti:

''4+4+4 diye isimlendirdiğimiz kanun sebebiyle okulların yeterli olup olmayacağıyla ilgili ciddi tartışma gündeme geldi. Bir başka ifade ile 'yeni eğitim yapısı içinde acaba okullarımız ve derslik sayımız bizlerin ihtiyacına cevap verecek mi, ne kadar dersliğe yeniden ihtiyaç olacak-' tartışmaları yapıldı. Dersliğe bizim şimdi de ihtiyacımız vardı. 4+4+4'den sonra başka bir ifadeyle eğitimin 12 yıl zorunlu hale getirilmesinden sonra da yine dersliğe ihtiyacımız olacak. Artık derslik yapma ile ilgili konularda farklı ve çok daha modern yöntemler kullanmaya başlıyoruz.''

Bugüne kadar derslik açığının kapatılmasında devletin kaynaklarının kullanıldığını ve buna hayırseverler ile belediyelerin de katkılarının bulunduğunu anlatan Dinçer, ''Bütün bunlara rağmen, biz eğitimle ilgili daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuyoruz. İki yeni yöntemi uygulamaya koyacağız. Onlardan bir tanesi kiralama yöntemi olacak. Diğeri de kamu özel ortaklığı. İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Adana, Mersin gibi büyükşehirlerde okul yapabilmek için arsa sıkıntısı var'' dedi.

''MODERN DÜNYANIN FİNANSMAN YÖNTEMLERİNİ EĞİTİMDE DE UYGULAYACAĞIZ''

Dinçer, arsa olduğu yerlerde kamulaştırma bedellerinin çok ağır olduğunu ve bu bedellerin ödenemediği için de okul yapılamadığını ifade ederek, dolayısıyla bu tür yerlerin okula dönüşmesi için kiralama yöntemini kullanacaklarını ve o arsaların sahiplerinin okul yapmaları durumunda bu okulların kiralanacağını belirtti.

Diğer bir yöntemin de kamu özel ortaklığı olduğunu anlatan Dinçer, bu sistemle eğitim kampüsleri yapmayı planladıklarını böylece, çok sayıda okulun bir arada yapabileceğini ifade etti.

Dinçer, bu kampüsleri de iş adamlarının ya da müteahhitlerin yapacağını ve onlardan kiralama yoluna gidileceğini belirterek, artık modern dünyanın uyguladığı finansman yöntemlerini eğitimde de uygulayacaklarını, bunun hukuki zeminini de kurguladıklarını söyledi.

Tüm Türkiye çapında ''Okullar Hayat Olsun'' projesi başlattıklarını anımsatan Dinçer, okulları öğretmenlerin ve öğrencilerin kullandığı fiziki mekanlar olmaktan çıkarıp mahallelilerin hizmetine açtıklarını dile getirdi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise eğitimin her şeyin temeli olduğunu belirterek, İstanbul'da İl Özel İdaresinin eğitim için 330 milyon lira kaynak harcadığını da kaydetti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de ilçede 27 tane okulu yıkıp yeniden yaptıklarını ifade ederek, 5 okulu daha 1 Haziran'dan itibaren yıkıp yeniden yapacaklarını anlattı.

Konuşmaların ardından yapılan okulların toplu açılışı gerçekleştirildi. Bakan Dinçer, Selahattin Eyyubi İlköğretim Okulu'nu da gezdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?