banner15

Meclis başkan adayları belli oldu

TBMM başkanlığı için AK Parti'den İsmail Kahraman, CHP'den Gülüm Bilgehan, MHP'den Yusuf Halaçoğlu, HDP'den ise Dengir Mir Mehmet Fırat aday gösterildi

Meclis başkan adayları belli oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti, CHP, MHP ve HDP yarın yapılacak TBMM başkanlık seçimleri için adaylarını belirlediler. En güçlü aday AK Parti'nin adayı İsmail Kahraman olarak biliniyor. AK Parti'nin meclisteki çoğunluğu Kahraman'ın üçüncü turda seçilmesine yetiyor.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman'ın, TBMM Başkanı adaylık başvurusu dün yapıldı.

Kahraman, AK Parti Grup başkanvekilleri Mahir Ünal, Ahmet Aydın, İlknur İnceöz ve AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül ile TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu'nun makamına gelerek, TBMM Başkanı adaylık başvurusunda bulundu.

Başvuru sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Kahraman, "Müracaatımızı milletvekili arkadaşlarımla beraber yaptık. İnşallah hayırlı olur, inşallah iyi bir seçim geçiririz ve iyi bir dönem geçiririz. Yeni dönemimiz hayırlı uğurlu olsun. Sizlere de başarı diliyorum. Desteğinizi bekliyoruz. Sağlık, afiyet dilerim efendim" ifadesini kullandı."Diğer partilerden destek arayacak mısınız?" sorusunu Kahraman, "Zaten milletvekili olarak adayız. Bütün milletvekillerinin desteğini istiyoruz" şeklinde cevapladı.

CHP'DE İNÖNÜ'NÜN TORUNU ADAY

CHP'nin adayı ise Ankara Milletvekili, İsmet İnönü'nün torunu Gülsün Bilgehan oldu. Bilgehan adına TBMM Başkanı adaylık başvurusu yapıldı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Özgür Özel, Bilgehan'ın adaylığına ilişkin başvuruyu TBMM Başkanlığına teslim etti.

MHP'DE HALAÇOĞLU ADAY

TBMM Başkanlığı için ilk aday MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu oldu. Halaçoğlu'nun adaylığına ilişkin başvuru, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'ın imzasıyla TBMM Genel Sekreterliğine iletildi.

HDP'NİN ADAYI FIRAT

HDP, 7 Haziran'dan sonra aday gösterdiği Dengir Mir Mehmet Fırat'ı yeniden aday gösterdi.

BUGÜN SON

Meclis Başkanlığı başvuruları, 21 Kasım Cumartesi saat 24.00'e kadar yapılabilecek. Başkanlık seçiminin turları 22 Kasım Pazar günü başlayacak.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2015, 13:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35