banner15

Meclis Başkanı Çiçek'ten sükunet çağrısı

Kobani eylemleriyle ilgili bir sükunet çağrısı da Meclis Başkanı Çiçek'ten geldi. Çiçek, başta siyasiler olmak üzer herkesi sağduyulu davranmaya çağırdı

Meclis Başkanı Çiçek'ten sükunet çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, IŞİD'i bahane ederek yurt içinde yapılan gösteriler üzerine bir açıklama yaptı.

Çiçek açıklamasında, "Ortalığı yakıp yıkarak esnafa, sivil halka, kadın ve çocuklara zarar verilmektedir. Saldırganlık boyutuna varan bu eylemlerin, bazı siyasiler tarafından da tahrik edilmesi büyük bir sorumsuzluk örneğidir." dedi.

TBMM Başkanı Çiçek'in açıklaması şöyle:

Sınırlarımız dışında cereyan eden çatışmaları bahane ederek ülkemiz içini karıştırmaya çalışan grupların tahrikleriyle, bazı illerimizde yapılan gösteriler demokratik hak arayışı olmaktan çıkarak, terör eylemine dönüşmüştür. Yurtdışındaki çatışmaları ülke içine taşıyarak barış ve huzur ortamına zarar verilmesi son derece yanlıştır. Mala ve cana zarar verilmesi kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün büstlerine ve ortak kutsalımız olan al bayrağımıza yapılan menfur saldırılar son derece çirkindir. Birliğimizin sembolü olan bu değerlerimize yapılan saldırıları şiddetle kınıyorum.

Bu olaylar sırasında yaralanan ve hayatını kaybeden yurttaşlarımız olmuştur. Bundan dolayı da büyük üzüntü duydum.

Türkiye, Suriye'de çatışmaların başladığı andan itibaren büyük bir kadirşinaslık göstererek, çatışmalardan zarar gören insanlara yardım etmeye çalışmıştır. Bugüne kadar Irak ve Suriye'den gelen 2 milyona yakın insan, ülkemizde misafir edilerek güvenli bir şekilde yaşamalarını sağlayacak ortam sağlanmıştır. Ülkemize sığınan bu insanlara gıda, sağlık, barınma, ulaşım ve giyim gibi yardımlar için bugüne kadar milyarlarca lira kaynak ayrılmıştır. Türkiye'nin bütün imkanlarını seferber ederek yaşanan büyük acıyı dindirmeye çalışmasının karşılığı, sokaklarımızı kan gölüne çevirmek olmamalıdır.
Bütün dünyanın gözü önünde meydana gelen olayların yarattığı sorunları Türkiye'nin tek başına göğüslemesini beklemek büyük bir haksızlıktır. Çatışmaların sona erdirilip yeniden güven ortamının sağlanması için BM'nin daha aktif bir şekilde harekete geçmesi gerekmektedir. Eğer bu sorun şimdi çözülmezse bütün dünya için telafisi mümkün olmayacak zararlara yol açması kaçınılmaz görülmektedir.

Ülkemizin istikrarına zarar verici eylemlerden kaçınılması gerekmektedir. Başta bölücü terör örgütü PKK olmak üzere, her türlü terör örgütünün provokasyonlarından geçmişte de çok büyük acılar çektiğimizi unutmamalıyız. Yaşadığımız tecrübelerden dolayı, bu konuda siyasetçiler başta olmak üzere, herkesi daha soğukkanlı ve sağduyulu davranmaya davet ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2014, 13:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35