Meclis başkanını MHP ve HDP'nin tavrı belirleyecek

Meclis başkanlığının bugün 4'üncü tura kalması halinde MHP ve HDP'nin alacağı tavra göre ilginç sonuçlar çıkabilir. Bu iki partiden birinin çekilmesi halinde Ak Parti adayı, ikisinin de kalıp CHP'yi desteklemesi halinde ise Baykal seçilir

Meclis başkanını MHP ve HDP'nin tavrı belirleyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurulu'nda dün yapılan başkanlık seçimlerinin ilk iki turunda bir sonuç çıkmadı. Yapılan son turda İsmet Yılmaz 258 oy, Deniz Baykal 128 oy, Dengir Mir Fırat 80 ve Ekmeleddin İhsanoğlu 80 oy aldı.

Başkanlık yarışı bugün yapılacak 3. ya da 4. turda sonuçlanacak. Salt çoğunluk gereken 3. turda da yine her partinin kendi adayını desteklemesi bekleniyor. Partilerin milletvekili sayısına ilişkin aritmetik tablo, böyle bir durumda, Yılmaz ve Baykal’ın 4. tura çıkacağını gösteriyor. Bu durumda yeni başkanı MHP ile HDP’nin oyları belirleyecek.

Başkanlık seçiminde 3. turda en çok oyu alan iki aday, 4. turda yarışacak. TBMM Başkanlığı, 3. turda iki adayın aynı oyu alması durumunda, 4. tura hangi adayların çıkacağını belirlemek için geçmişteki uygulamaları araştırdı. Anayasa Mahkemesi’nde benzer bir formül bulundu. Geçmişte iki adayın 3. turda aynı oyu alması üzerine seçimin Yüksek Mahkeme’ce yenilendiğini tespit eden TBMM Başkanlığı, yine 3. turda iki adaya eşit oy çıkması durumunda 3. tur seçimini yenileyecek.

Başkanlık için Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, MHP İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat yarışıyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39