Meclis başkanlığı seçimlerine ilk tepkiler

Meclis başkanlığını Ak Parti'nin adayı İsmet Yılmaz'ın kazanmasından CHP ve HDP'den yapılan açıklamalarda MHP hedef alındı. Her iki parti de Ak Parti adayının seçilmesini MHP'nin tavrına bağladı.

Meclis başkanlığı seçimlerine ilk tepkiler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

TBMM Başkanlık seçimlerinin son turunda Ak Parti adayı İsmet Yılmaz kazandı. Yılmaz, kendi partisinin tüm oylarını alarak 258 oyla yeni başkan seçildi. Yılmaz'ın seçilmesinden sonra açıklama yapan CHP ve HDP'liler MHP'yi suçladı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş TBMM başkanlık seçimine ilişkin, "Bir tek partinin oylarıyla seçilmiş bir başkan oldu bir kez daha. Keşke muhalefet başarabilseydi bunu. Fakat MHP Meclis Başkanlık koltuğunu AKP'ye armağan etmiş oldu. MHP'ye hayırlı olsun diyorum" dedi.

CHP'Lİ KOÇ: MHP, AKP'YE ALTIN TEPSİYLE SUNMUŞTUR

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Meclis Başkanlığı seçiminin ardından açıklama yaptı. Koç, "Meclis Başkanlığı altın tepsiyle AKP'ye sunulmuştur." dedi. Koç "Sayın İsmet Yılmaz Meclis Başkanı seçilmiştir. Hayırlı olmasını diliyoruz. Umarız daha önceki dönemlerde vesayet altında sergilenen meclis başkanlığı konumu iç tüzük ve anayasada yer alan hükümlere göre uygulanır. Koltuk tedarikçisinin kimler olduğu ortaya çıkmıştır. Meclis Başkanlığı altın tepsiyle AKP'ye sunulmuştur" ifadelerini kullandı.

SEÇİM ÖNCESİNDE PARTİLERİN TAVRI

Seçimden önce açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçimlerinde kendi adaylarının dördüncü tura kalmaması halinde çekimser oy kullanacaklarını söyledi.

Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısı çıkışında Meclis Başkanlığı seçimleriyle ilgili yaptığı açıklamada "Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'iki adayın dışında oy pusulasında isim yok; o zaman ne yapacaksınız?' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur" dedi.

HDP ÜÇÜNCÜ TURDA KENDİ ADAYINI DESTEKLEDİ

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, üçüncü ya da dördüncü turda bir aday lehine çekilmesinin söz konusu olmayacağını söylemişti, ancak Deniz Baykal'a destek verdikleri görüldü.

Demirtaş, seçimden önce Meclis'te gazetecilerin sorularını cevapladı.  Meclis Başkanlığı seçiminin ilk tur sonucuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Demirtaş, tahmin ettikleri bir tablonun oluştuğunu belirtti. Demirtaş, "Her grup kendi adayının arkasında duruyor. Normaldir, bir, iki fire gruplarda olabilir" dedi.

KILIÇDAROĞLU: ÇATI MI KALDI

MHP'nin kendi adaylarının desteklenmemesi halinde son turda geçersiz oy kullanacaklarını açıklamasının ardından kendisine sorulan "Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy verecek misiniz?" sorusu üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Çatı mı kaldı" diye cevap verdi.

AKDOĞAN: MHP İLK SINAVINI VERECEK

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, oylama öncesi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Yalçın Akdoğan, "Ekmeleddin İhsanoğlu'nu Cumhurbaşkanı adayı olarak öneren CHP'nin Meclis Başkanlığı'na desteklememesi de kendi adayına sahip çıkmaması da Tenakuz olacak. MHP, HDP konusunda ilk sınavını verecek. Birlikte hareket görüntüsü bugüne kadarki söylemleri boşa düşürür. Bu bir samimiyet testidir. Elbette milletin iradesine mazhar olan hiçbir partiye vebalı muamelesi yapılamaz ama siyasi tutarlılık da göz ardı edilemez. Taktik manevralarla siyasi tutarlılığını ve ilkelerini yok eden partiler siyasi zemini de yok ederler. İsmet Yılmaz yeni dönemde vurgulanan uzlaşma ve diyalog kültürüne uygun bir başkan olacaktır. Meclis Başkanının, seçimde birinci olan partiden seçilmesi teamülü Ak Parti söz konusu olunca değişmemelidir. Adayımızın ve siyasi ilkelerimizin arkasında sonuna kadar DİMDİK duracağız. Allah hayırlı başarılar nasip etsin" dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 17:54
banner53
YORUM EKLE

banner39