Meclisin yeni döneminde ilk protesto

CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan, Cerattepe'deki madencilik faaliyetini protesto amacıyla 24 saat TBMM Genel Kurulu salonundan çıkmayacak

Meclisin yeni döneminde ilk protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Cerattepe'de planlanan madencilik faaliyetini protesto etmek amacıyla TBMM Genel Kurul salonundan 24 saat ayrılmama eylemi başlattı. 

Genel Kurul'un kapanmasının ardından Bayraktutan ve ona destek veren bazı CHP milletvekilleri, hazırladıkları "Diren Artvin, Diren Cerattepe" dövizlerini gazetecilere gösterdi. 

Bayraktutan, madencilik faaliyetinin bölgede doğa katliamına yol açacağını, Cerattepelilerin buna karşı direndiğini, kendisinin de Artvin milletvekili olarak bölge halkına destek verdiğini söyledi. 

Doğa katliamının ve bölge halkının güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmesinin engellenmesi için yetkililere ulaşmaya çalıştığını ancak sonuç alamadığını anlatan Bayraktutan, "Ya orada oturacaktım ya burada parlamentoda. Burada oturmaya karar verdim. Genel Kurul salonundan 24 saat ayrılmayacağım, yemek de yemeyeceğim" diye konuştu. 

Basının da konuya duyarlılığını sağlamak için eylemini gerçekleştirdiğini ifade eden Bayraktutan, ilgili kararların geri alınmasını ve Artvin'in doğasının bozulmayacağı yönünde güvence verilmesini beklediğini kaydetti. 

Bayraktutan, yarın saat 16.00'ya kadar Genel Kurul salonundan ayrılmayacağını, bazı milletvekillerinin gruplar halinde zaman zaman kendisine destek vereceğini bildirdi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 17:00
banner53
YORUM EKLE

banner39