banner15

Meclis'te bir ilk: Önce Davutoğlu yemin edecek

TBMM'de bugün yapılacak yemin töreninde ilk olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu yemin edecek

Meclis'te bir ilk: Önce Davutoğlu yemin edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM'nin seçim sonrası yeni dönem için açılışlarında yemin törenleri illerin alfabetik sıralamasına göre gerçekleştiriliyor. Ancak TBMM'de bugün 15.00'de başlayacak yemin töreninde de bir ilk yaşanacak. İlk yemini Konya'dan milletvekili seçilen ve normal uygulamada Konya'nın alfabedeki yeri nedeniyle törenin ortalarında yemin sırası gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu edecek.

Bunun nedeni, Türkiye'de 1 Kasım seçimleri öncesinde ilk kez kurulmuş olan Anayasal Seçim hükümeti.

Anayasa uyarınca, seçim hükümetinin görevi TBMM'nin seçim sonrasındaki ilk toplantısı ile sona eriyor. Davutoğlu da, bu yüzden milletvekili olarak ilk yemini ederek, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na çıkacak.

Seçim hükümetinin Başbakanlığı görevini yürüten Davutoğlu, yeni hükümeti kurma görevini alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni hükümet kurulana kadar Davutoğlu'ndan göreve devam etmesini istemesi bekleniyor. Böylece Türkiye'nin yaşadığı bir ilk olan seçim hükümetinin, TBMM yemin töreni ile sona ermesine rağmen hükümette herhangi bir boşluk yaşanmamış olacak.

Yeni hükümetin ise AK Parti'nin ilk iktidara geldiği 2003 seçimlerinin ardından ilk hükümetini kurduğu 19 Kasım tarihine denk gelmesi, Davutoğlu'nun bu çerçevede yeni Bakanlar Kurulu listesini Perşembe günü onay için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 09:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35