banner15

Meclis'te ikinci Leyla Zana krizi | VIDEO

26. dönem milletvekilleri yemin töreninde yemin ederken metnin dışına çıkıp Kürtçe konuşan HDP'li Zana'nın yemini sayılmadı. Baykal'ın yeniden kürsüye davet ettiği Zana ise geri dönmedi

Meclis'te ikinci Leyla Zana krizi | VIDEO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

26. dönem milletvekilleri yemin töreninde yemin ederken metnin dışına çıkıp Kürtçe konuşan HDP'li Zana'nın yemini sayılmadı.

Ağrı Milletvekili Leyla Zana, isminin okunması üzerine geldiği Meclis kürsüsünde Kürtçe konuşarak yeminine başladı. Zana'nın Kürtçe kullandığı ifadeler sırasında Meclis'te hiçbir tepki oluşmadı.

Zana daha sonra yemin metnini okumaya başladı. Zana, "Büyük Türk Milleti" ifadesi yerine "Büyük Türkiye Milleti" ifadesini kullandı.

Bunun üzerine Meclis'in geçici Başkanı Deniz Baykal, Zana'yı yeniden yemin etmesi için kürsüye davet etti; ancak Zana yemin etmek için geri dönmedi.

Meclis Başkanı Deniz Baykal, "Leyla Zana'nın yemin metni aynen okunmuş sayılamaz. Kendi kişisel anlayışlarına göre değiştirmeleri uygun değildir. O nedenle burada yemin metninin aynen okunmasını arz ediyorum. Sayın Leyla Zana, eğer uygun görürse, gelip yemin metnini aynen okumalıdır." dedi.

KÜRTÇE İFADELERİN ANLAMI

Zana'nın Kürtçe kullandığı ifadelerde, "Onurlu ve şerefli bir barış umuduyla" dedi.

Lela Zana'nın yemin etme anı:

 

24 YIL ÖNCE DE BENZER KRİZ YAŞANMIŞTI

Zana, daha önce de TBMM'de yemin töreni sırasında krize neden olmuştu. 1991 Türkiye genel seçimleri'nde, Sosyal Demokrat Halkçı Parti listesinden Diyarbakır milletvekili olarak TBMM'ye girdi.

6 Kasım 1991'de, TBMM 19. Yasama Dönemi için yapılan yemin töreninde, başında yeşil sarı kırmızı renkli bir bantla, Türkçe başladığı yemini Kürtçe ''Bu yemini Türk ve Kürt halklarının kardeşliği adına ediyorum'' cümlesiyle tamamlaması nedeniyle Meclis salonunda krize neden olmuştu.

Zana'nın 1991'deki yemin törenindeki yemini:

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35