Meclis'teki gerilim ışık ayarıyla düşürülecek

Meclis'teki yoğun çalışma temposunun yanısıra ışıklandırmanın da milletvekilleri üzerinde gerginlik oluşturduğu bir raporla ortaya çıktı. Meclis, bu rapora göre yeniden düzenlenecek

Meclis'teki gerilim ışık ayarıyla düşürülecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TBMM Genel Kurul Salonu'nda, milletvekillerinin çalışmasını olumsuz etkileyen sorunlar gideriliyor. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, TBMM Genel Kurul Salonu'nda, milletvekillerinin çalışma sırasındaki gerginliklerinin sebepleri ile bunlara çözüm içeren önerilerini TBMM Başkanlığı'na sunmuştu. Demir, raporunda, salondaki turuncu renk hakimiyetinin insanı "kime saldırayım" duygusuna kaptırdığını, mikrofonlardaki elektrik kaçağı yüzünden negatif enerji yüklenmesine yol açtığını ileri sürmüştü.

Star Gazetesi'ndeki habere göre rapor üzerine harekete geçen TBMM Genel Sekreterliği, Prof. Dr. Turhan Alçelik ve Hilmi Or'un da bulunduğu uzmanlar tarafından "salondaki renk bütünlüğü, algılama ve akustik düzen" konularında bir çalışma başlattı.

YAPAY ÇİÇEK VE BOYA ETKİSİ

TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Çiftçi, rapor kapsamında geçen seneden beri çalıştıklarını belirterek,  "Masaların üzerinin cilalı olması sebebiyle yansıtma yapması ciddi bir sıkıntı. Salondaki mermerlerin  cilalanması sonucu yansıma meydana geliyor. Başkanlık kürsüsünün arkasındaki mermerin yansımasının ciddi sıkıntıya sebebiyet vermesi, çiçeğin rengi, yapay çiçek olması, salonda yukarıda 44 tane kullanılmayan aydınlatma globunun görüntüsünün dikkat dağınıklığına yol açması, balkonlarda  bulunan 8 adet yeşil renkli camın yansıması, Genel Kurul salonu tavan ve duvarlarındaki  boya  akustik algılamadaki zaafiyete yol açması, halının yapıldığı yıldan itibaren değiştirilmemesi nedeniyle problemlerin bulunması, ..Bu hususların tamamını tetkik ettik."

Genel Kurul salonunun tavan ve duvarlarının  akustik boyası ile zemin halısının değiştirilmesiyle  ilgili çalışmaların da gelecek yıl yapılacağını belirten Çiftçi, şöyle devam etti:

"Mikrofonlardaki statik  elektrik kaçağı olduğuna dair sık sık  gündeme gelen konu var. Bunun muhtemelen  elektrik kaçağından değil, zemin halısının  anti-statik özelliğini kaybettiği için olduğunu düşünüyoruz. Halıyı değiştirerek çözeceğiz. Anti-statik halı olması lazım. Enerjinin  oradan boşaltılması gerekir. Orada bir sıkıntı olduğu  kanaatindeyiz.  Öyle bir kaçak falan söz konusu değil."

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 09:39
banner53
YORUM EKLE

banner39