Medrese alimlerinden Milliyet'e yalanlama

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır'da toplanan medrese alimleri, toplantıyı siyasi bir oluşum gibi gösteren Milliyet Gazetesi'ne tepki gösterdi

Medrese alimlerinden Milliyet'e yalanlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin birçok bölgesinden medrese hocası, alim ve kanaat önderlerinin Diyarbakır'da bir araya gelerek Ortadoğu'daki katliamlar, Kürt sorunu ve medreselere resmi statü verilmesi ile ilgili öneriler sunmasının bazı medya kuruluşlarında çarpıtılarak verilmesi tepkilere neden oldu.

İlim Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, geçtiğimiz günlerde yüzlerce alim ve kanaat önderini Diyarbakır'da toplayarak istişarelerde bulunmalarını sağlamış ve istişareler sonucunda kaleme alınan, bölgedeki sorunlarla ilgili çözüm önerileri içeren bir bildiri yayınlamıştı.

Milliyet Gazetesi'nden Namık Durukan, söz konusu toplantıyı "Din adamları siyasete girdi" başlığıyla ve alimlerin BDP'ye alternatif bir oluşum kuracakları yorumuyla haber yaptı. Toplantıyı organize eden İlim Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı, haberdeki sakıncaları belirten bir açıklama yayonladı.

Vakıftan yapılan açıklama şöyle:

"31.08.2013 tarihinde İlim Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı tarafından Diyarbakır'da yaklaşık 400 bölge alim ve akademisyenlerinin iştiraki ile bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantıda konuşmacılar, özetle İslam âleminin içinde bulunduğu durumu ve yüzyıllarca ilme hizmet eden medreselerin durumunu müzakere etmişlerdir. Baştan sona kayıt altına alınan konuşmaların analizinden de anlaşıldığı üzere hiç bir konuşmacı siyasi bir konuşma yapmamış ve birilerine alternatif olmayı ima edecek bir cümle kullanmamıştır. Objektif bir yaklaşımla okunduğu takdirde yayınlanan sonuç bildirgesinden de bu hakikat rahatlıkla anlaşılmaktadır.

Mezkur toplantı bazı gazete ve bir çok haber sitesinde doğru bir şekilde yayınlanmışken Milliyet.com.tr'de Namık Durukan'ın imzasıyla 'Din adamları siyasete girdi' başlığıyla servis edilmiş ve haberin içeriğinde de 'Güneydoğu'da din adamları, BDP'ye karşı alternatif siyasi oluşuma gidiyor' şeklinde bir yorum yapılmıştır.

Bu asılsız haber karşısında toplantıyı düzenleyen vakfımız aşağıdaki açıklamayı zaruri görmüştür:

1.Vakfımızın isminden ve tüzüğünden de anlaşıldığı gibi vakfımızın tek amacı ilim, Eğitim ve kültürel alanlarda çalışmalar yapmak ve insanlar arasında yardımlaşma ve danışmaya vesile olmaktır. Bu güne kadarki çabaları da buna şahittir.

2.Vakfımız hiçbir parti, hizip, cemaat, mezhep vs.'nin güdümünde olmayıp bunlara alternatif ya da rakip olma gibi bir hedefi de yoktur ve çalışmalarında da kendini bütün bunların fevkinde görmektedir.

3.Vakfımız çalışmalarında Kur'an ve Sünnet'i mihver kabul eder, Kur'an ve Sünnete inanan herkesi kardeş kabul edip hepsine eşit mesafede durmayı ilke edinmiştir.

4.Bu güne kadar yaptığı tüm toplantılarda ve bu son toplantısında da bu ilkelerine bağlı kalmış, toplantılarını ilmî ve kültürel çalışmalar ile dayanışma amacına hasretmiştir.

5.Toplantıda söz alan ilim adamları da vakıf adına değil kendi şahsi kanaatlerini dile getirmişlerdir.

6.Bütün bu gerçeklere binaen mezkûr sitede vakfımız ve toplantımız hakkında zikredilen başlık ve içeriğin:

Basın ilke ve ahlakına tamamen ters düştüğünü,

Masa başında hazırlanmış mesnetsiz, çarpıtılmış ve yalan bir haber olduğunu,

Bölgede ifsat, ayrışma ve çatışma ortamı oluşturmayı hedeflediğini,

Masumane hizmet eden ilim adamlarına çok çirkin iftiralar ettiğini,

Tanımadığı ve hakkında bilgi sahibi olmadığı vakfımızı töhmet altında bıraktığını tüm değerli basın mensuplarına ve kamuoyuna duyurur, bu haberi hazırlayan ve yayınlayanları tekzip eder ve gerek gördüğümüz takdirde adli mercilere başvuracağımızı saygılarımızla arz ederiz."

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2013, 15:34
banner53
YORUM EKLE

banner39