banner39

Mehmet Akif, 'İrtica 906' koduyla fişlenmiş

Mehmed Akif Ersoy’un, tek parti dönemined resmi kayıtlarda ‘İrtica 906’ kod adıyla fişlendiği ve takip edildiği öğrenildi

Güncel 20.02.2015, 11:13 20.02.2015, 11:20
Mehmet Akif, 'İrtica 906' koduyla fişlenmiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstiklal Şairi Mehmed Akif Ersoy’un, 1925 ile 1940 yılları arasında resmi kayıtlarda ‘İrtica 906’ kod adıyla fişlendiği ve takip edildiği ortaya çıktı.

Star'da yer alan habere göre Gazeteci Muharrem Coşkun tarafından hazırlanan ‘Kod Adı: İrtica 906’ isimli kitapta yaklaşık 70 gizli/resmi belge ilk kez bir araya getirildi. Mehmed Akif Ersoy’la ilgili, emniyet, istihbarat ve İçişleri Bakanlığı’na ait resmi yazışmalardan oluşan belgeler ilk kez bir kitapla gün yüzüne çıkarıldı. Belgeler, 20 Şubat Cuma akşamı da Gaziospanpaşa’da bir sergi ile kamuoyunun dikkatine sunulacak.

Kitapta yar alan belgelerde, İstiklal Marşı’nın yazarı, Milli Mücadele’de vaazları cephelerde dağıtılan, Kurtuluş Savaşı’nı veren ilk Meclis’te milletvekilliği yapan, Anadolu’da isyanları bastırmak için il il gezerek halkı İstiklal Savaşı’na çağıran Mehmed Akif’in, kendi ülkesinde ‘sakıncalı’, ‘mürteci’ ‘tehdit’ durumuna nasıl düşürüldüğü anlatılıyor.

Belgeler, Mehmed Akif’in Mısır’a neden gittiği, Neden 11 yıl ülkesine dönmediği, gerçekten peşine hafiye takılıp takılmadığı, Hilafet, şapka, cumhuriyet ve yöneticileri için neler düşündüğü, daha da önemlisi, Cumhuriyetin ilanı sonrası, ‘İslamcı/dindar’ bir şair olan Mehmed Akif’e yeni rejimin nasıl baktığını gözler önüne seriyor.

GİTMESEYDİ İDAM EDİLEBİLİRDİ

Belgelere bakanların, Şair Mehmed Akif’in, şayet Mısır’a gitmemiş olsaydı, bu ülkede pek ala yargılanabileceğin gösterdiğini ifade eden Coşkun,  “İstiklal Şairi eğer 1925’te Mısır’a gitmemiş olsaydı, ülkesinde İstiklal Mahkemeleri’nde pek ala yargılanabilirmiş. Belgeleri görünce, kendinizi;  ‘İyi ki o karanlık yıllarda Mısır’a gitmiş ve bizi o utançtan olsun  kurtarmış’  diyorsunuz..” diye konuştu.

SAFAHAT İÇİN İMHA EMRİ

1925-1964 tarihleri arasında tutulan resmi belgelerde;
- Mısır’da bulunan Mehmed Akif hakkında yazılan istihbarat takip raporları..
- Şapka, hilafet, laiklik için neler söylediği,
- Safahat isimli eserinin nasıl toplatılıp imha edildiği,
- ‘Gölgeler’ eserinin bu ülkeye sokulmadığı,
- Kendisiyle görüşenlerin dahi nasıl fişlendiği,
- Kanser tedavisi görürken bile takibata tabi tutulduğu,
- Cenazesine katılanların bir bir tespit edilip fişlendiği,
- Vefatından sonra dahi O’nun adına yapılan anma programlarının soruşturulduğu.. gibi çarpıcı detaylar yer alıyor.

BUGÜN AÇILACAK SERGİDE SERGİLENECEK

Tek Partili yıllarda İstiklal Şairi’nin fişlendiğini gösteren gizli/resmi belgeler, Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından bugün ziyarete açılacak. Gaziosmanpaşa Belediyesi GOPARK Grand Salon’da yapılacak program Saat 19.00’da başlayacak.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?