banner15

Mehmet Niyazi Özdemir vefat etti

Kamuoyunun Yemen! Ah Yemen!, Çanakkale Mahşeri, Varolmak Kavgası ve Plevne gibi ünlü eserleriyle tanıdığı Türkiye’nin önde gelen tarihçilerinden yazar ve felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir, 76 yaşında Hakk'ın rahmetine kavuştu.

Mehmet Niyazi Özdemir vefat etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarihçi, yazar ve felsefeci Mehmet Niyazi Özdemir, yaklaşık 1 aydır tedavi gördüğü Acıbadem Koşuyolu Hastanesi'nde 76 yaşında vefat etti.

Mehmet Niyazi Özdemir'in cenazesi yarın öğle vakti Marmara İlahiyat Fakültesi Camisi'nden kılınacak namazın ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedilecek.

Niyazi Özdemir, yaptığı önemli tarih çalışmalarıyla biliniyordu. Özdemir ayrıca Türk edebiyat dünyasına birçok eser kazandırdı. 

MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR KİMDİR?

Mehmet Niyazi Özdemir, 8 Nisan 1942’de Adapazarı’nda doğdu. 1953’te Akyazı İlkokulu, 1957’de Haydarpaşa Lisesi, 1964’te ise İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı zamanda Felsefe bölümünden de diploma aldı.

İlk makalesi 1967’de Milli Hareket dergisinde yayınlanan yazar, Türkiye, Babıalide Sabah, Gündüz, Muhalif ve Tercüman gazetelerinde yazdı.

1982 yılında “Ölüm Daha Güzeldi” romanıyla Türkiye Milli Kültür Vakfının “Yılın Romanı Ödülü”nü, 1999’da ise “Çanakkale Mahşeri” eseriyle “Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü”nü kazandı.

MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİR’İN ESERLERİ

Romanları:

Varolmak Kavgası Roman
Bayram Hediyesi Hikâye
İki Dünya Arasında Roman
Yazılamamış Destanlar Hikâye
Çanakkale Mahşeri
Dâhiler ve Deliler
Daha Dün Yaşadılar Roman
Doğunun Ölümsüz Çocuğu
Yemen! Ah Yemen!

Düşünce kitapları:

Plevne Tarihi
İslam Devlet Felsefesi
Millet ve Milliyetçilik
Türk Devlet Felsefesi
Türkiye’nin Meseleleri-I
Türkiye’nin Meseleleri-II
Medeniyet Ülkesini Arıyor
Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği
Millet ve Türk Milliyetçiliği
Türk Tarih Felsefesi

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 17:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48