banner39

Menderes, Zorlu ve Polatkan anıldı

27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Menderes, Dışişleri Bakanı Zorlu ve Maliye Bakanı Polatkan ölümlerinin 55. yılında anıldı

Güncel 17.09.2016, 16:18 17.09.2016, 16:29
Menderes, Zorlu ve Polatkan anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın ölümlerinin 55. yılında Anıt Mezar'da düzenlenen anma programı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, programdaki konuşmasında, 1960'ta Türkiye'de birçok yanlışın, farklı anlayışın ve yanlış geleneklerin başlatıldığı günler yaşandığını dile getirerek, "Bu millet, her yaşadığı olaydan ders çıkarmasını da bilen bir millettir." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayramın son günü şehit ailelerini ziyaretine refakat ettiğini dile getiren Şahin, yazın garsonluk yaparak, okulu için harçlık biriktiren ve 15 Temmuz'da şehit olan bir gencin babasına, "Baba, sizin 1960'ta Menderes'e karşı yaşadığınız o mahcubiyeti bir daha yaşamak istemiyoruz. Bizim nesil de bunu yaşamasın. Onun için sokağa çıkmamız lazım." diyerek evden çıktığını aktardı.

'BİRLİK BERABERLİK OLDUKÇA HİÇBİR GÜÇ BİZİ PARÇALAYAMAZ'

Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes de Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı rahmet ve minnetle andığını söyledi.

"Artık darbe dönemi geçmişte kaldı, bundan sonra darbe olmaz" denilen bir anda, 50 yıldır dış güçlerin maşası olmuş vatan hainlerinin planladığı korkunç olayın yaşandığını hatırlatan Menderes, şunları kaydetti:

"İlk anlarda inanmak istemedik. Korku filmi mi izliyoruz, yoksa çok kötü bir rüya mı görüyoruz? Anlamakta ve inanmakta zorluk çektik. 15 Temmuz 2016 tarihini ileride sosyologlar, tarihçiler nasıl değerlendirecekler bilmiyorum. Türkiye'nin yaşamış olduğu bu darbe girişimini şiddetle kınıyorum. Beyinleri küçücük yaştan itibaren yıkanmış, üniforma giymiş, gözü dönmüş cani robotların vatandaşlarımızın acımasızca ve tereddütsüz ölümlerine sebep olmaları anlaşılır gibi değil."

Menderes, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın cesur ve kararlı tavrının, milletin sokağa çıkıp demokrasiye sahip çıkmasının, medyanın kararlı duruşunun ve partilerin birlik, beraberlik görüntüsü vermesinin çok değerli olduğunu ifade ederek, "Bizdeki bu birlik, beraberlik görüntüsü, farklı görüşlerimize rağmen devam ettikçe hiçbir güç bizi bölüp parçalayamaz. Biz farklılıklarımıza rağmen aynı topraklarda doğmuş, aynı bayrak altında yaşayan güçlü bir millet, büyük Türkiyeyiz." dedi.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın dua okumasının ardından törene katılanlar anıt mezara karanfil bıraktı.

banner53
Yorumlar (0)
25
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?