banner39

Meral Akşener ve Şevket Kazan ifade veriyor

28 Şubat davasının bugünkü duruşmasında Meral Akşener ve Şevket Kazan dinlenecek

Güncel 16.02.2015, 09:23 16.02.2015, 10:22
Meral Akşener ve Şevket Kazan ifade veriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cebren devirmeye, düşürmeye iştirak” suçundan yargılandığı davanın 73. duruşması bugün yapılacak.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 09.30’da başlayacak duruşmada dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener ile Adalet Bakanı Şevket Kazan’ın “mağdur” sıfatıyla ifadesi alınacak. Yarınki duruşmada ise eski bakanlardan Hasan Celal Güzel dinlenecek.

Kazan, “Bu davayı kolay kolay neticesiz bırakamazlar. Hepsini toptan beraate götüremezler. İddianame dolu, boş değil. Bir ceza verecekler. Bu görülüyor. Bu kadar duruşmadan sonra bunların hepsi suçsuz demek mümkün değil” diye konuştu.

Davaya müdahil olarak katılmak için 1029 kişi dilekçe verdi, 1021 müştekinin de sözlü ve yazılı ifadesi alındı. Sanıklardan Eser Şahan 11 Şubat 2015’te Bükreş’te bir parkta ölü bulunduğu, emekli orgeneral Teoman Koman da tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde 14 Aralık 2013’te öldüğü için ifadeleri alınamadı.

Mahkeme ara kararında eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın “tanık” olarak dinlenmesi için davetiye gönderilmesine karar vermişti. Ancak Yılmaz, mahkemeye adres bildirmediği için davetiye gönderilemedi.

Daha önce de mahkeme, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e “tanık” olarak bilgisine başvurmak üzere davetiye göndermiş, Demirel mahkemeye gelmeyeceğini bildirmişti.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?