banner15

Merkel bile arama motorlarından şikayetçi

Almanya Başbakanı Angela Merkel katıldığı bir medya konferansında, arama motorlarının şeffaf olmadığını ve insanların algısını saptırdığını söyledi

Merkel bile arama motorlarından şikayetçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arama motorlarının algı saptırdığına dair yapılan tartışmalara Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı. The Guardian gazetesinin haberine göre, Almanya'da bir medya konferansına katılan Angela Merkel arama motorlarının şeffaf olmadığını ve algı operasyonu yaptığını söyledi. Merkel, internet kullanıcılarının, arama motoru yoluyla elde ettiği bilgilerin neye dayandığını ve nasıl kanalize edildiğini bilmesi gerektiğini belirtti.

Münih'teki toplantıda Merkel, "Ben algoritmaların şefaff olması gerektiğini düşünüyorum. Bir vatandaş olarak benim sorularımı ve nasıl bilgilendirdiğime dair konulardaki şüphelerin ortadan kalması gerekiyor" ifadesini kullandı.

GOOGLE'A ÇOK SAYIDA ELEŞTİRİLER

Arama motoru devi Google, açıkladığı şeffaflık raporunda yalnızca geçtiğimiz ay tam 76 milyon şikayet aldığını ortaya koymuştu. Kaldırılması talep edilen URL'ler, telif haklarının ihlali neticesinde şikayet alırken, şikayet edenler arasında telif hakkı sahipleri bulunduğu kadar raporlama kuruluşları da yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2016, 12:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48