'Merkez'den faizleri adım adım indirme planı

TCMB Başkanı Başçı, "Stratejimiz, ani ve yapabileceğimizin azamisini baştan yapıp daha sonra şartlar iyileşirse adım adım faizleri indirmek" dedi.

'Merkez'den faizleri adım adım indirme planı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Banka olarak stratejimiz, adım adım faiz artırımları yapıp ondan sonra durumu izleyip adım adım faiz indirimleri yapmaktansa, ani ve yapabileceğimizin azamisini baştan yapıp daha sonra şartlar iyileşirse adım adım faizleri indirmek" dedi.

 Kayseri Sanayi Odası'nın düzenlediği "Para Politikası" konulu konferansında konuşan Başçı, 2014 yılı ekonomik büyümenin beklenenin üzerinde olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'ya Başbakan Erdoğan'ın Azerbaycan ziyareti öncesi "Merkez Bankası'nın faizi düşürmesi gerekir" açıklaması soruldu.

"İNDİRİMİN ADIM ADIM YAPILMASI GEREKİR"

Erdem Başçı’nın bu soruya cevabı "Faiz indirimleri ne zaman başlar bunu PPK belirler ama ileride faiz indirimi yönünde ölçülü adımlar atılabilir. Banka olarak stratejimiz, adım adım faiz artırımları yapıp ondan sonra durumu izleyip adım adım faiz indirimleri yapmaktansa, ani ve yapabileceğimizin azamisini baştan yapıp daha sonra şartlar iyileşirse adım adım faizleri indirmektir. Ölçülü adımlar atılabilir, zamanlaması ve hızı çok önemli. Türkiye 'ye güveni sarsmadan adım atılması gerekir" şeklinde oldu.

2014 yılında büyümenin tahmin edilenin üzerinde olabileceğini söyleyen Başçı, "Avrupa bölgesi çok önemli aslında oraya yaptığımız ihracat ve diğer ülkelere yaptığımız ihracat iyi giderse bu sene büyümemiz daha iyi olabilir” dedi.

CARİ AÇIK DÜŞECEK

İthalatın ihracatı karşılama oranında yükseliş olduğunu belirten Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2014 enflasyon ve cari açık beklentileri hakkında da şöyle konuştu:

Sıkı para politikalarını alınan makro ihtiyati önlemlerin ve zayıf seyreden sermaye akımların etkisiyle tüketici kredilerin büyüme hızı yavaşlamaya devam etmektedir diyoruz birinci mesajımız bu. İkinci mesajımız parasal sıklaştırmanın enflasyon üzerinde ki olumlu etkisinin belirli bir gecikmeyle gözlenebileceği değerlendirildiğinde enflasyondaki düşüşün haziran ayından sonra başlayacağı ön görülmektedir diyoruz. Üçüncü mesajımız ihracat büyümeyi desteklerken özel kesim nihai yurt içi talebinin ivme kaybedeceği son olarak da 2014 yılında cari açığın belirgin bir iyileşme gözlenebileceği tahmin edilmektedir.

ENFLASYON DÜŞÜŞÜ

Başçı, "Yüzde 5 enflasyon, baz etkileri ve talep koşulları yardım ederse 2015'te mümkün" dedi.

Enflasyonun iki şart bir araya gelirse yüzde 5'e düşmesinin mümkün olabileceğini ifade eden Başçı, şöyle devam etti: Özellikle döviz kurları istikrar kazandığı takdirde yatay bir seyir bile izlese döviz kurları, bundan sonra oradaki baz etkilerinin etkisiyle enflasyon önemli ölçüde 2015 yılının özellikle yaz aylarına doğru düşmesi makuldur, beklenir. Artı talep koşulları. Talep koşullarında da arzı destekleyen ama talebi yavaşlatan bir bileşim var. Orada da gecikmeler bir yıla kadar sürebiliyor. Yani talep tarafından bakıldığında enflasyon üzerine etki yaklaşık bir yıllık gelişmeyle görülebiliyor. Orada da yine yaz aylarını işaret ediyor. Bu olduğu takdirde ve ilave büyük bir şok yaşamadığımız takdirde, yurt dışından gelebilecek şok yaşamadığımız takdirde bu yüzde 5'e ulaşılabilir ve önümüzdeki yıl daha kolay bile ulaşılabilir. Yeter ki beklentiler çok fazla bozulmasın.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2014, 15:49
banner53
YORUM EKLE

banner39