Metamfetamin (Zombi) uyuşturucu tehlikesi

Gençleri ölüme sürükleyen Bonzai uyuşturucusundan sonra Kadınlarda da kullanımı artan Metamfetamin isimli yeni zehir tehlike saçıyor

Güncel 06.07.2015, 12:26 06.07.2015, 12:26
Metamfetamin (Zombi) uyuşturucu tehlikesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bonzai isimli uyuşturucu ile yaşamını yitiren gençler, şimdi de yeni bir uyuşturucu türü olan Metamfetamin tehlikesi altında.

Son yıllarda artış gösteren uyuşturucu madde kullanımı her geçen yıl daha da artıyor. Manisa Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM servisinden Uzm. Dr. Psikiyatrist Aslıhan Eslek, “Uyuşturucu kullanımında geçen yıllara göre bu yıl daha belirgin bir artış var. Kadın hastalarda uyuşturucu tedavisi görmek için başvuru yapmaya başladı ve bu sayıda da bir artış gözlemliyoruz” dedi. Uzm. Dr. Eslek, Metamfetamin adlı uyuşturucuya dikkat çekerek kullanımının yaygınlaştığını ifade etti.

METAMFETAMİN TEHLİKESİ

Uyuşturucu kullanımın artmasında ki nedenden bahseden Eslek, ülkemizin uyuşturucu maddelerin Ortadoğu’dan hem Avrupa’ya hem de hava yoluyla uzak doğuya ticaretinin yapıldığını ve bu geçiş sırasında ülkemizde fazla miktarda kaldığını belirtiyor. Eslek, şöyle devam etti: “Bu nedenle ülkemizde maddenin temini kolay hale geliyor. Emniyetin bu konuda çok iyi aldığı önlemler var aslında ama buna rağmen bu uyuşturucu ticaretinin önüne geçilemiyor. Son dönemde Metamfetamin adlı yeni bir madde girdi ülkemize ve bu maddenin kullanımında bir artış gözleniyor. Bu Metamfetamin adı verilen uyuşturucu için eroinden daha etkili deniliyor. Bu konuda özellikle gençler ve aileleri çok dikkatli olmalıdırlar” diyerek aileleri uyardı.

METAMFETAMİN NEDİR?

2 liraya her yerde ekmek gibi satılan sentetik uyuşturucu madde gençlerin hayatlarını karartmaya devam ediyor. Son yıllarda kullanımı iyice yaygınlaşan uyuşturucu nedeniyle onlarca genç yaşamını yitirdi. Madde kullandıktan sonra sokaklarda, parklarda bayılıp kalan onlarca genç ise her gün ambulanslarla hastanelere taşınıyor.

Ayık Yaşamla Buluşma Derneği (AYBUDER) Başkanı Yavuz Tufan Koçak ise madde kullanımının geldiği noktayı gözler önüne seriyor. Ölüm oranlarının her geçen gün artış gösterdiğine dikkat çeken Koçak, şöyle konuştu: “Bakın bonzainin yanında şimdi bir de metamfetamin tehlikesi baş gösterdi. İnanılmaz hızlı arttı. Bursa bunun merkezi. 3-4 tane ismi kullanılıyor. Şu anda kullanıp bize gelen bir çocuğun ağzında diş kalmamış. Met böyle bir madde. Bonzai öldürüyor. Bu öldürmeyip gencecik çocukları eritiyor, kemik bırakmıyor vücutta.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?