MGK bugün toplanıyor; gündem 'Güvenli Bölge'

Bugün yapılacak MGK toplantısında ağırlıklı olarak Suriye ile ilgili konular ve güvenli bölgenin görüşülmesi bekleniyor

MGK bugün toplanıyor; gündem 'Güvenli Bölge'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda saat 15.00’te toplanacak. Toplantının Suriye konusunda yaşanan sıcak gelişmeler ve TBMM’de yarın yapılacak Meclis Başkanlığı seçimi dolayısıyla bir gün öne çekildiği belirtildi.

Toplantıda Tel Abyad’ın IŞİD’den PYD kontrolüne geçmesinin ardından Türkiye’nin karşılaştığı yeni göç dalgası, sınırda Kürt devleti kurulması girişimleri ve IŞİD’in Kobani’ye düzenlediği saldırı sonrası, önümüzdeki günlerde yaşanabilecek gelişmeler üzerinde durulacak. Toplantıda sığınmacılar konusunun da görüşülmesi bekleniyor.

Askeri yetkililer ile MİT bölgeden gelen istihbarat raporlarını, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yürütülen diplomatik girişimleri aktaracak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün bir gazetecinin "Türkiye'nin Suriye'ye girmesi söz konusu bugünlerde. Bugün gazetelerde de haberler var" sorusuna verdiği cevapta "Yarın Milli Güvenlik Kurulu toplantımız var ondan sonra gerekli açıklamayı yaparız" dedi.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 20.30'da kurul üyelerine Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda iftar yemeği verecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2015, 08:38
banner53
YORUM EKLE

banner39