MGK'nın olağanüstü toplantısı başladı

Milli Güvenlik Kurulu bugün toplandı. Şubat ayında yapılması gereken toplantı, olağanüstü gelişmeler sonrası ocak ayına alındı. Toplantıda terörle mücadele ve Suriye'de yaşananlar ele alınacak.

MGK'nın olağanüstü toplantısı başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Güvenlik Kurulu, bugün toplandı. Normal şartlarda 2016 yılının ilk toplantısı şubat ayında yapılacaktı ancak toplantı bir ay öne alındı. Başbakanlık kaynakları, bundan sonra kurul toplantılarının yılın ilk ayından başlayarak iki aylık aralarla yapılacağını belirttiler.

Eski düzende toplantının Yüksek Askeri Şura ile komuta devir-teslimlerinin yapıldığı ağustos ayı yoğunluğuna denk geldiğini belirten kaynaklar, yeni düzenleme ile toplantının ağustos ayı yerine eylül ayında yapılacağını ifade ettiler. 

Toplantının ana gündem maddesi terörle mücadele. Özyönetim talepleri ve hendeklerle ilk kez Güneydoğu'daki şehir merkezlerine kayan terör saldırıları, Kurul'da masaya yatırılacak. Devam eden operasyonların sonuçları, çıkarılan dersler, bundan sonra alınması gereken tedbirler ele alınacak.
Türk Silahlı Kuvvetleri ve polis teşkilatının şehir çatışmalarında ihtiyacı olan başta zırhlı araçlar olmak üzere diğer silah sistemlerinin tedariği konusunda atılacak adımlar değerlendirilecek.

Kurul toplantısında, bahar aylarıyla birlikte bölgedeki diğer yerleşim merkezleriyle eş zamanlı olarak kırsaldaki terör saldırılarının da artabileceği ihtimaline karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planlamaları gözden geçirilecek.

Hükümetin son şeklini verdiği 303 maddelik terörle mücadele master planının da toplantıda ele alınması bekleniyor. 

Toplantıya, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılması planlanıyor. Yıldırım, siber güvenlik konusunda kurul üyelerine ayrıntılı bir sunum yapacak. 

Toplantının diğer önemli gündem maddesi ise Suriye'deki gelişmeler. Kurulda, Cenevre 2 toplantısıyla girilecek yeni sürecin ayrıntılı bir değerlendirmesinin yapılması bekleniyor

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2016, 17:34
banner53
YORUM EKLE

banner39