MGK'nın 'paralel tavsiyesi' hükümet kararı oldu

Yasadışı yapılanmalarla ilgili MGK'da alınan tavsiye kararı Bakanlar Kurulu tarafından hükümet kararı haline getirildi. Kararın Gülen Grubu'nu yakından ilgilendirdiği belirtiliyor

MGK'nın 'paralel tavsiyesi' hükümet kararı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yasadışı yapılanmaların "milli güvenliğe tehdit" olarak "Kırmızı Kitaba" girmesinin ardından karar Bakanlar Kurulu'na iletildi. MGK'da alınan tavsiye kararı hükümet kararı haline getirildi.

Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) 29 Haziran’daki son toplantısından hemen sonra Başbakanlığa gönderdiği tavsiye kararı, Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak “Bakanlar Kurulu kararı”na dönüştürüldü.

Star'ın haberine göre bu karar uyarınca alınacak tedbirler, tüm kurumlara genelge olarak duyurulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 7 saat süren bir önceki MGK toplantısında yasadışı yapılanmanın Kırmızı Kitap’ta ‘Hükümetleri tehdit eden yapı’ olarak yer alması benimsenmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında 29 Haziran’da son MGK’dan sonra yapılan açıklamada, “paralel yapı” vurgusu yapılarak, Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmesinin toplumun huzur ve barışına önemli katkılar sağlayacağına dikkat çekilmişti.

Başbakanlığa ulaşan MGK tavsiye kararı, Bakanlar Kurulu’nda hemen imzaya açılarak onaylandı ve “Bakanlar Kurulu kararı” haline dönüştürüldü. Uygulamadaki detaylar, Hükümetin bu konuda tüm kurumlarla yapacağı mücadele ile yürütülecek. 28 Şubat sürecinde yapılan MGK toplantılarında kırmızı kitapta irticai tehdit olarak cemaat faaliyetleri de konulmuştu. Ancak bu faaliyetler AK Parti döneminde sivil toplum örgütü gibi değerlendirildi. Dini alanla sınırlı kalan faaliyetlerin tehdit olarak algılanması önlendi. Ancak devleti içten ele geçirmek isteyen oluşumlar dini ve ideolojik duruşlarına bakılmaksızın iç tehdit kapsamına alındı.

MGK’nın tavsiye kararında, “seçilmiş hükümetler veya millet iradesine dayalı iktidarları, istikrarı bozacak şekilde devirmeye yönelik teşebbüsler”in hepsini kapsayacak şekilde bir hedef çizilmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2015, 11:48
banner53
YORUM EKLE

banner39