banner39

MHP'li vekil Enginyurt: Kızılay başkanı tutuklanmalı

Tartışmalı açıklamaları ile tanınan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt bu kez de Başkent Gaz'ın Ensar Vakfı'na yurt yapılması şartı ile yaptığı bağış nedeniyle Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ı hedef aldı. Enginyurt, katıldığı televizyon programında "vergiden kaçınma" ifadesini kullanan Kınık'ın hemen tutuklanması gerektiğini savundu.

Güncel 05.02.2020, 11:02
MHP'li vekil Enginyurt: Kızılay başkanı tutuklanmalı

Başkent Gaz'ın Kızılay'a yaptığı ve 7 milyon 925 bin dolarının Ensar Vakfı'na yurt için verilmesi koşuluna bağladığı 8 milyon dolarlık bağışa ilişkin tartışmalar sürüyor. 

Tartışmaların odağında ise Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık var. Katıldığı televizyon programında kullandığı "vergiden kaçınma" ifadesi nedeniyle muhalefetin istifasını istediği Kınık'la ilgili en radikal çıkış tartışmalı açıklamaları ile bilinen MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'tan geldi. 

KRT'de konuya ilişkin soruları yanıtlayan Enginyurt konuya ilişkin ilk olarak "Türk Kızılay'ı kesinlikle yıpratmamalı, Türk Kızılay'ı kesinlikle tartışmalarını içerisinde insanların gözünden düşürecek söylemlerden uzak durmalıyız." uyarısında bulundu.

Enginyurt ardından da "Değişik zamanlarda birçok çok iyi kurumunun başındaki birçok yanlış kişi gibi zarar vermiş ve bedelini ödemiştir. Şimdi Kızılay'ın başındaki arkadaş kendisini tanımam bilmem, Kerem Kınık diye ismini de yeni duydum Kızılay'la bir işim olmadığı için. 8 milyon dolar bir bağışın Ensar Vakfı'na gönderilmesini vergiden kaçınmak olarak ifade edecek birisi dünyanın herhangi bir ülkesinde olmuş olsaydı hemen tutuklanmıştı vergi kaçakçılığından. Ve en az 10 yıl hapis alırdı." diye konuştu. 

Türkiye'de bunun karşılığının vergi kaçakçılığı olduğunu vurgulayan Cemal Enginyurt, "Yaptığı vergi kaçakçılığı. Bizim yasalarımıza göre de suç. Dolayısı ile bu büyük bir suçtur. Kerem Kınık derhal tutuklanmalıdır. Savcılar hakkında soruşturma açmalıdır. Açmazlarsa ve bu kişinin üzerine gidilmezse maalesef insanların hayırseverlik duyguları zedelenecek. İnsanların yardımseverlik duyguları zedelenecek. İnsanların bağış için cebindeki son kuruşuna kadar verdikleri duygular zedelenecek." dedi. 

Kaynak: Süperhaber

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?