banner39

MHP'den Kürtçe'ye yeşil ışık

MHP önerisinde, "Türkçeden başka dille yapılacak dersler" ifadesi kullanıldı

Güncel 03.08.2012, 17:30 03.08.2012, 17:30
MHP'den Kürtçe'ye yeşil ışık

Yeni anayasa ile ilgili önerilerini TBMM Uzlaşma Komisyonu'na ileten MHP, "Eğitim ve Öğrenim Hakkı" madde başlığında Kürtçe anadilinde eğitime yeşil ışık yakacak ifadelere yer verdi. MHP, madde önerisinde,"Eğitim ve öğretim dili Türkçe'dir. Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile Türkçe'den başka dille yapılacak derslerin bağlı olacağı esaslar kanunla düzenlenir. Milletlerarası andlaşma hükümleri saklıdır" ifadelerini kullandı.

HUKUKÇULAR: "KAPI ARALAR"

Hukukçular, MHP'nin madde önerisinde yer alan "Türkçe'den başka bir dil" ifadesinin İngilizce, Fransızca gibi yabancı dillerden çok Kürtçe ve Türkiye'de konuşulan diğer dilleri kapsadığı yorumunu yaptı ve MHP'nin kullandığı bu ifadenin Kürtçe ve Türkiye'de konuşulan diğer anadillerinde eğitime kapı aralandığını kaydetti.

Hukukçular, "MHP'nin önerisinde yabancı dil ifadesi ayrı vurgulanıyor. 'Türkçe'den başka dille' ifadesi ayrıca vurgulanmış. Buradan da İngilizce, Fransızca gibi diller dışında Anadolu'da kullanılan Kürtçe, Lazca, Gürcüce gibi diller kastediliyor" dedi.

MEVCUT YASA

Eğitim ve öğretim hakkı mevcut anayasanın 42. maddesinin son fıkrasında düzenleniyor. Bu maddede "Eğitim ve öğretim kurumlarında okutulacak yabancı diller ile, yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okulların tabi olacağı esaslar kanunla düzenlenir" deniyor.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?