banner39

MHP'lisi de BDP'lisi de aynı acıyı paylaştı

Soma'da hayatını kaybedenler için Meclis Genel Kurulu'nda bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Soma için hazırlanan ortak metne BDP(HDP) ve MHP'li vekiller de imza attı

Güncel 14.05.2014, 15:07 14.05.2014, 15:47
MHP'lisi de BDP'lisi de aynı acıyı paylaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Manisa Soma’da meydana gelen maden ocağı kazası nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı saygı duruşu öncesi yaptığı konuşmada, "Aldığımız haber yüreğimize büyük bir kor düşürdü. Akılarımızı, yüreklerimizi oradaki işçilere, ailelerine götürdü. Tarifsiz bir üzüntü içerisindeyiz. Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüreklerimize biraz da olsa su serpecek göçük altında kurtarılmayı bekleyen madencilerimizden gelecek sevindirici haberleri umutla bekliyoruz. Dualarımız onlarla. Milletimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Maden kazası nedeniyle önümüzdeki hafta salı gününe kadar Genel Kurul toplanmama kararı aldı.

DEVLET BAHÇELİ: EN KAHREDİCİ OLAY

Milliyet Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Soma’da meydana gelen maden kazasıyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Maden kazasını son yılların en korkunç, en kahredici olayı olduğunu söyleyen Bahçeli, "Türk milleti büyük bir acı ve felaketle karşı karşıyadır. Manisa’nın Soma ilçesinde, özel şirket tarafından işletilen bir maden ocağında, trafo patlamasıyla çıkan yangın sonucunda dayanılmaz bir kayıp yaşanmıştır. Son yılların en korkunç, en kahredici müessif hadisesi bu şekilde gerçekleşmiştir. Herkesin kalbi Soma için atmaktadır" dedi.

DİYARBAKIR BELEDİYESİNDE SAYGI DURUŞU

Soma'da meydana gelen maden faciası nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, yardımcısı Fırat Anlı ile personel, belediye binası önünde saygı duruşundu bulundu.

Türk Bayrağı’nın yarıya indirildiği belediye binasına büyük siyah bez asıldı.

HDP'DEN BİR HAFTALIK YAS

HDP,Soma’daki maden faciası nedeniyle teşkilatlarına ve HDP’li belediyelere gönderdiği yazıyla 1 haftalık yas ilan etti. Bir hafta süresince tüm müzikli programların iptal edilmesini istedi.

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, maden kazasında yaralı kurtulan ve tedavisi Devlet Hastanesi'nde devam eden maden işçilerini ziyaret etti.

Soma Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 5 yaralı ile konuşan ve sağlık durumları hakkında bilgi alan Sebahat Tuncel, hastane çıkışında soruları yanıtladı. Tuncel, madencilikte bu tarz kazaların olabildiğini ancak, kendisinin buna maden kazası değil tamamen cinayet dediğini söyledi. Sebahat Tuncel, şöyle dedi:

"Maden ocağının ocak ayında denetlendiğini biliyoruz. Denetlenmiş bir ocakta bu tür olay nasıl olur? Hükümetin buna cevap vermesi gerekir. Madencilik en ağır mesleklerden birisi. Ne var ki bunun önüne az da olsa alınan emniyet tedbirleri ile geçilebilirdi. Çalışma Sosyal ve Güvenlik Bakanı burada olması gerekirken, Enerji Bakanı açıklamalarda bulundu. Hükümeti göreve çağırıyorum."

Sebahat Tuncel'e bazı hasta yakınlarının tepki gösterdiği dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?