banner15

Midilli'de sığınmacı kampında yangın

Yangın ve olaylar sebebiyle yaklaşık 4 bin göçmenin kaldığı Moria kampının boşaldığı bildirildi

Midilli'de sığınmacı kampında yangın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında kalan yaklaşık 4 bin göçmen, çıkan büyük yangının ardından kampı boşalttı.

Yerel kaynaklara göre, bugün akşam saatlerinde çıkan yangın kontrol altına alınsa da kamp içerisinde çıkan kavga sonucu olaylar büyüdü.

Toplam 10 yangın söndürme aracı ve 30 itfaiyecinin katıldığı söndürme çalışmaları sona ererken, kampta birçok çadırın yandığı ve bazı prefabrik evlerin ise büyük hasar gördüğü bildirildi.

Bu arada, reşit olmayan göçmenlerin de kamptan uzaklaştırılarak güvenli bir barınma merkezine götürüldüğü belirtildi.

Yunan polisinin kampı terk eden binlerce sığınmacıyı kampa geri getirmeye çalıştığı kaydedildi.

"TÜRKİYE'YE GÖNDERİLİYORUZ" SÖYLENTİSİ

Yunan resmi verilerine göre ada, toplam konaklama kapasitesinin oldukça üzerinde, 5 bin 600'den fazla göçmene ev sahipliği yaparken, aylar süren sığınma taleplerinden bıkan göçmenler arasında sık sık gerginlikler yaşanıyor.

Bugünkü olaylarda ise göçmenlerin toplu bir şekilde Türkiye'ye iade edilecekleri söylentilerinin olayların büyümesinde etkili olduğu iddia edildi.

POLİS OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Gösterilere tepkilerin büyümesinin ardından polis sığınmacıları zorla kampa geri götürdü. Alınan bilgilere göre mülteciler bu kez de çevrede yangın çıkardı. Kısa sürede kontrol altına alınan yangından sonra, farklı etnik gruplar arasında da kavga çıktı.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2016, 10:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35