banner15

Milli savaş gemisi Burgazada denize indirildi

ada sınıfı korvetlerden Burgazada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın da katıldığı törenle denize indirildi

Milli savaş gemisi Burgazada denize indirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında üretilen ada sınıfı korvetlerden üçüncüsü Burgazada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle denize indirildi. 

Savunma Sanayi İcra Kurulu'nun 2004'teki kararının ardından yerli savaş gemisi üretmek amacıyla başlatılan MİLGEM Projesi kapsamında İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda yapımı tamamlanan serinin üçüncü gemisi suyla buluştu.

Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Yıldırım'ın eşi Semiha Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin de katıldı.

İstiklal Marşı'nın söylenmesi ve protokol konuşmalarıyla başlayan törende, MİLGEM ile Burgazada ve Kınalıada korvetleri hakkında bilgi verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından kask, kaynakçı eldiveni ve gözlük takarak, Kınalıada Korveti'nin ilk kaynağını yaptı. Erdoğan ve protokol üyeleri daha sonra Burgazada Korveti'nin önünde fotoğraf çektirdi. Bu esnada işçiler, Erdoğan'a sevgi gösterisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da işçileri el sallayarak selamladı.

Daha sonra yerli savaş gemisi Kınalıada'nın denize indirilmesi öncesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın "Burgazada. Seni denize indiriyorum. Vatanıma, milletime hayırlı ve uğurlu olmanı, şanlı Türk bayrağını denizlerde şerefle ve başarıyla dalgalandırmanı diliyorum. Bahtın açık, denizlerin sakin, pruvan neta olsun." dedi. Emine Erdoğan, temsili olarak halatı baltayla kesti. Gemi de tören eşliğinde denize indirildi. Balta da Emine Erdoğan'a hediye edildi. 

Törenin sonuna, genç bahriyeler tarafından protokol katılımcılarına tören anı objeleri takdim edildi. 

Bu arada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, tören alanına helikopterle geldi. Helikopter, Huber köşkü nizamiyesi önünde daha önce süs havuzu olan yere inşa edilen pistten havalandı.

TCG BURGAZADA KORVETİ

MİLGEM Projesi'nin üçüncü gemisi Burgazada Korveti'nin yapımına, 17 Aralık 2014'te İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda başlandı. 18 ayda korvetin 29 bloku inşa edilerek, kızak üstünde birleşimi gerçekleştirildi. Bu sürede komutanlığa teslim edilen cihaz, sistem, kabo, boru ev IHİ sistemi devreleriyle ana tahrik sistemi şaft braketleri ve stern tüpler yerine monde edildi. 

Gemi, sözleşmelerde yer alana inşa zaman planından 3 ay önce tamamlanarak, denize indirildi. Geminin, denize inmesinden sonra da donatım faaliyetlerine devam edilerek, test aşamasından sonra hizmete girişi yapılacak. Buna göre, geminin, sözleşmede yer alan Aralık 2018'den iki ay erken teslim edilmesi planlanıyor.

Korvet, serinin diğer gemileriyle aynı standartlara göre üretildi. Buna göre, 99,5 metre boyunda, 14,4 metre genişliğindeki gemi, 2400 ton ağırlığında bulunuyor. Su üstünde saatte 29 deniz mili üzerinde sürat yapabilen gemide, 35 megavat güce erişen gaz türbini ve dizel makinelerle çift pervaneden oluşan sevk sistemi yer alıyor.

İntikal sürati ile ikmal ve yakıt desteksiz 3 bin 500 deniz mili yani 6 bin 485 kilometre seyir menziline sahip gemi, 10 gün denizde kalabilme özelliğe göre tasarlandı. Bu şekilde ekonomik sürat olan saatte 15 deniz mili yani saatte 28 kilometre süratle 9 günde, saatte 29 deniz mili yani saatte 54 kilometre üzeri süratle 5 günde Aden Körfezi'ne intikal edebiliyor.

Korvet, 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip şekilde sahip inşa edildi.

Burgazada Korveti, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerini icra edebiliyor.

TGC KINALIADA KORVETİ

Toplam 8 gemiden oluşan MİLGEM Projesi'nin dördüncüsü olan Kınalıada Korveti'nin de kaynak töreni yapıldı.

Korvetin ilk kaynağı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Saç kesimi, sözleşmelerde yer alan gemi inşa zaman planından 5 ay öne çekilerek, 8 Ekim 2015'te gerçekleştirilen geminin ocak 2018 olan planlı denize iniş tarihi de 8 ay öne çekildi. Buna göre geminin Mayıs 2017'de suya indirilmesi planlanıyor.

Bu gemi de diğerleriyle aynı özellik ve standartları sahip bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2016, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35