Milli Savunma Bakanı Akar ABD ile Müşterek Harekat Merkezi için Şanlıurfa'da

Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK'nın komuta kademesi, ABD ile kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'ne ilişkin inceleme yapmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

Milli Savunma Bakanı Akar ABD ile Müşterek Harekat Merkezi için Şanlıurfa'da

Milli Savunma Bakanı Akar ve TSK'nın komuta kademesi, ABD ile kurulacak Müşterek Harekat Merkezi'ne ilişkin inceleme yapmak üzere Şanlıurfa'ya geldi.

Güvenli Bölge için koordinasyon, Şanlıurfa Akçakale'de kurulacak "Müşterek Harekat Merkezi'nden" sağlanacak.

Bu kapsamda Türk ve Amerikalı askeri heyetler arasındaki görüşmeler sürüyor. 

Akar sınır hattında incelemeler yapacak

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK'nın komuta kademesi, inceleme yapmak üzere Şanlıurfa'ya gitti.

Şanlıurfa GAP Havalimanı'na inen Bakan Akar ile komutanlar, kent protokolünce karşılandı.

Müşterek Harekat Merkezi'nin altyapı kurulum çalışmaları başladı
Bakan Akar'ın, ABD ile koordineli yürütülen Güvenli Bölge uygulamasına ilişkin temaslarda bulunup, Suriye sınır hattında incelemeler yapacağı öğrenildi. 

ABD heyeti ile görüşmeler sürüyor

Türkiye'ye gelen Amerikalı heyetin başındaki isim, Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty, dün Şanlıurfa'ya gitmişti. Heyet, daha önce bölgeye giden 6 kişilik Amerikalı heyet ile birlikte Suriye sınırında incelemelerde bulunmuştu.

Dün Şanlıurfa’da kurulan harekat merkezinde koordine faaliyetlerini tamamlayan ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Korgeneral Stephen Twitty başkanlığındaki ABD askeri heyeti, bugün temaslarda bulunmak üzere Genelkurmay Başkanlığı Karargahını ziyaret etti.

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Twitty, Şanlıurfa'da incelemelerde bulundu

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Korgenerel Twitty'nin Genelkurmay Başkanlığındaki görüşmelerine devam edeceği ve daha sonra Türkiye'den ayrılacağı belirtilmişti.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmelerle ilgili konuşmuş Washington'a net bir mesaj vermişti. Çavuşoğlu, "Fırat'ın doğusundaki bölge terör yuvası. Bunları görüşürken bile ABD bu teröristlere silah yardımına devam ediyor. Samimi olmaları gerekiyor. Oyalama sürecinin Türkiye tarafında tolere edilmeyeceğini anlamaları gerekiyor." demişti.  

Kaynak: AA, TRT Haber

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2019, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39