Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Erdoğan' açıklaması

MSB'den yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın dedesi Mustafa oğlu Kemal'in, Sarıkamış Harekatı'nda askere gittiği ve askerdeyken şehit olduğu, arşivlerimizde 'askerde meçhul' ifadeleriyle kesin olarak yer almaktadır." denildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Erdoğan' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan yazılı açıklamada, son günlerde, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dedesinin, Sarıkamış Harekatı'nda şehit olduğuna dair kayıtların, Milli Savunma Bakanlığı arşivinde yer almadığına" dair kasıtlı iddiaların ortaya atıldığı hatırlatıldı.

Milli Savunma Bakanlığınca bu kapsamda arşiv taraması yapıldığı belirtilen açıklamada, Rize Askerlik Şubesi Başkanlığına ait "8355" numaralı, "askerde kayıp olanlara" ait silahaltı defterinin 213'üncü sayfasında, Erdoğan'ın dedesinin, "Rize ili Ulucami köyünden 'Mutioğullarından' lakaplı Mustafa oğlu 1882 doğumlu Kemal, askerde meçhul 30.01.1337 (Mühür-Osman)" şeklinde yazılı olduğu aktarıldı.

Haberlere konu olan "Şehitlerimiz" adlı eserde, sadece Osmanlıca kayıtlarda o dönemki kanuna göre şehit olarak nitelendirilenlerin bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu nedenle, Cumhurbaşkanımızın dedesi gibi donma nedeniyle şehit olanların, '1909 tarihli Askeri Tekaüt ve İstifa Kanunu'na' göre şehit statüsünde kaydı yer almamaktadır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın dedesi Mustafa oğlu Kemal'in, söz konusu tarihlerde askere gittiği ve askerdeyken şehit olduğu, arşivlerimizde (Rize Askerlik Şubesi askerde kayıp olanlara ait silahaltı defterinde) 'askerde meçhul' ifadeleriyle kesin olarak yer almaktadır. O dönemdeki silah arkadaşlarının aktardığı bilgi çerçevesinde donarak şehit olduğu bilgisine ulaşılmaktadır." 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2018, 10:03
banner53
YORUM EKLE

banner39