Milli tank Altay sonbaharda hazır

Otokar, Türkiye'nin ilk milli tankının sonbaharda tamamlanacağını açıkladı

Milli tank Altay sonbaharda hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Otokar'ın, Türkiye'nin ilk özgün ana muharebe tankı Altay'ın ilk prototipini sonbaharda tamamlamış olacağı belirtildi.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk savunma sanayisinde millileştirme çalışmalarının en önemli projelerinden biri olan ana muharebe tankı Altay projesinin çalışmalarının hızla sürdüğünü belirtti.

Projenin ikinci aşaması olan ''Detaylı Tasarım Aşaması''nda önemli mesafeler katettiklerini ifade eden Görgüç, ''Bu yılın son çeyreğinde testlere hazır hale gelecek ilk ön prototip Altay tankı için yatırımlar da proje planı dahilinde devam ediyor'' dedi.

Görgüç, Otokar fabrikası bünyesinde mevcut olanakların yanı sıra 10 milyon dolarlık Tank Test Merkezi'ni geçen yıl faaliyete soktuklarını anımsatarak, ilk prototipin tamamlanmasının ardından bu merkezde, Altay'ın tüm elektronik cihazlarının savaş ve barış durumlarındaki elektromanyetik uyumlulukları ve duyarlılığının inceleneceğini, tankın hareket kabiliyetinin ölçüleceğini ve tankın farklı iklim koşullarındaki çalışma kabiliyetinin artırılacağını söyledi.

''TÜRK YAPIMI ASKERİ ARAÇLAR 5 KITADA DA KULLANILIYOR''

Otokar'ın ihracata yönelik çalışmalarına da değinen Görgüç, Otokar firması olarak, Türk ordusunun en büyük tedarikçisi olmanın yanı sıra özgün ve fikri mülkiyet hakları kendisine ait araçlarla Türk savunma sanayisini yurt dışında da başarıyla temsil etmeye çalıştıklarını vurguladı.

Görgüç, ''Ürünlerimiz bugün 5 kıtada, 20'ye yakın ülkede, 40'a yakın kullanıcı tarafından kullanılıyor. Aktif hizmet veren araçlarımız yeni siparişler için referans oluyor. Bu sayede yeni geliştirdiğimiz ürünlerimiz için ilk siparişleri yurt dışından alıyoruz. Otokar'ın 2002 yılından bu yana savunma sanayi cirosundaki payı yüzde 58'ler düzeyinde'' diye konuştu.

Otokar'ın, Türkiye'nin ilk taktik tekerlekli zırhlı aracı, Türkiye'de ilk zırhlı araç ihracatı, ilk özgün 8x8 taktik tekerlekli araç üretimi konularına imza atan bir şirket olduğuna işaret eden Görgüç, bu dönemde bir yandan askeri projelerde aldıkları siparişlerin teslimatlarını yapmaya çalışırken, diğer taraftan ana yüklenicisi oldukları Altay Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi Projesi'ni başarıyla yöneterek Türkiye'ye hizmet etmenin gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.

TÜM FİKRİ VE MÜLKİYET HAKLARI TÜRKİYE'NİN

Tüm fikri ve mülkiyet hakları Türkiye'nin olan ilk milli tank Altay, aynı zamanda Türkiye'nin bu alanda dışa bağımlılığını sona erdirecek.
Türkiye, milli tankın tüm tasarım ve fikri mülkiyet haklarına sahip olacak.

Milli tankın tasarım, geliştirme, entegrasyon, test ve üretimine ilişkin tüm bilgi ve dokümanları içeren ve tankın seri üretimine temel teşkil edecek bir teknik veri paketi, hiçbir kısıtlama olmaksızın ve tüm hakları ile Türkiye Cumhuriyeti'nin olacak.

Türk savunma sanayisine yeni teknolojiler ve yetenek kazandıracak ilk Türk milli tankının tasarımı, prototiplenmesi, testleri ve kalifikasyonunun yaklaşık 500 milyon dolara mal olması öngörülüyor.

Ana yüklenicisinin Otokar olduğu tank projesinde, tankın atış kontrol sistemi, komuta kontrol muhabere bilgi sistemi Aselsan tarafından tasarlanacak ve prototipi üretilecek.

Projenin ana silah sistemi ve diğer önemli alanlarında Koreli Hyundai Rotem şirketinin yanı sıra Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ile Roketsan da sorumluluk üstleniyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2012, 13:13
banner53
YORUM EKLE

banner39