banner39

Milli Türk Talebe Birliği'nden Bilgi için anma töreni

Milli Türk Talebe Birliği’ne atılan bomba sonucu şehit düşen Mustafa Bilgi, vefatının 50'inci yıl dönümünde kabri başında anılacak.

Güncel 21.09.2019, 07:47
Milli Türk Talebe Birliği'nden Bilgi için anma töreni

21 Eylül 1969 günü İstanbul Cağaloğlu’ndaki Milli Türk Talebe Birliği’ne (MTTB)  karanlık eller tarafından atılan bomba sonucu şehit olan Mustafa Bilgi, sevenleri tarafından şehadetinin 50'inci yıl dönümünde anılıyor.

Milli Türk Talebe Birliği'nin ilk başkanı olan şehit Mustafa Bilgi'nin sevenleri tarafından yapılan duyuruda, "Kardeşimiz,ağabeyimiz Mustafa Bilgi'yi dualarımızla anmak için 22 Eylül Pazar (yarın) ikindi namazı sonrası, Eyüp Sultan Mezarlığı'ndaki kabri başında olacağız" denildi.

Mustafa Bilgi, 1950 yılında Bolu’nun Göynük İlçesi’nin Ekinciler Köyü’nde doğdu.1960-1961 yılında İstanbul'a gelen Bilgi, İmam-Hatip okuluna kaydoldu. 

Üniversiteye girememesi üzerine Pertevniyal Lisesine kaydolan Bilgi, aynı zamanda MTTB Orta Öğrenim Başkanlığı yapar. Fark dersleri vermek üzere Mecidiyeköy Lisesinde tek derse kalır. O sıralarda MTTB'nin spor odasında kalır, derslerine orada çalışır. Gece yarısı MTTB binasına bomba atılır;

Önce bir patlama olur, Mustafa Bilgi kendini alevler içinde dışarı atar ve ardından ikinci bir patlama daha olur. Polis aracıyla hastaneye kaldırılan Mustafa Bilgi bir gün komada kaldıktan sonra şahadet mertebesine ulaşır.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?