banner15

Mimar Turgut Cansever anıldı

UGED tarafından düzenlenen Mimar Turgut Cansever etkinliğinde çeşitli konuşmacılar Bilge Mimar'ı farklı yönleri ile ele aldı

Mimar Turgut Cansever anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mimar Turgut Cansever, Uluslararası Gençlik Derneğince (UGED) düzenlenen etkinlikle İstanbul'da anıldı.

UGED'in, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı desteğiyle "Öncü Yüz" projesi kapsamında, Üsküdar Gençlik Merkezi'nde düzenlenen etkinliğin ilk oturumunda konuşan Arka Kapak Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tozal, Cansever'in Osmanlı'nın kültür coğrafyasını en iyi tanıyan mimarlardan biri olduğunu belirterek, "Hem akademisyen hem mimari anlamında birçok kurumda görev almasına rağmen ben Cansever'in yaşadığı dönemde birçok kişi ve kurum tarafından çok da anlaşılmadığı kanaatindeyim." dedi.

Cansever'in eserlerinde geçmişin bilgi ve birikimini yansıttığını ifade eden Tozal, onun eserleriyle hemhal olanların, ürettiği fikirleri üst bir noktaya taşıması gerektiğini kaydetti.

Mimar Mehmet Osmanoğlu ise, mimarlığın toplumda ihtiyaçtan çok yasak savma kabilinden bir meslek gibi algılandığını, insan hayatına, şehre etkilerinin çok fazla irdelenmediğini vurguladı.

Cansever üzerinden mimarlık ile İslam'da tevhid inancı ilişkisini değerlendiren Osmanoğlu, İslam sanat ve mimarisine ortak bir şekil ve estetik bütünlüğü sağlayan şeyin tevhid inancı olduğunun altını çizerek, "Bir mimari eser bütün İslam şehirlerinde ortak özellikler taşıyorsa bu İslam inancındaki iki kaynağın sanatçıya yansımasıyla oluşur. Bir Müslüman sanatçı, 'ben sadece bir aynayım, ilahi olanı onun verdiği bilgi ve beceriyle yansıtıyorum, esas sanatkar Allah'tır' der. Başarısının yalnızca Allah'a ait olduğunu, kendisinin aracı olduğunu bilir." şeklinde konuştu.

Gençlerin ilgiyle takip ettiği etkinliğin ikinci oturumunda ise, Dünya Bülteni Haber Müdürü Hamit Kardaş, Cansever’e göre insanın görevinin dünyayı güzelleştirmek olduğunu belirterek mimari anlayışında da bunun görüldüğünü söyledi.

Programın sonraki oturumlarında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi mimar Mehmet Şimşek Deniz ve sanat tarihçisi İsmail Erdoğan Cansever’i farklı yönleri ile ele aldı.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2016, 15:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48